Materiały na ściany pomieszczeń uprawnych

Czyli uprawa i hodowla marihuany oraz konopi w pomieszczeniu pod lampami.
Awatar użytkownika
osiol
super grower
super grower
Posty: 985
Rejestracja: 07 maja 2013, 20:14

Materiały na ściany pomieszczeń uprawnych

Post autor: osiol »

I - Foylon

Trwalsza wersja Mylaru, zrobiona z plecionej tkaniny poliestrowej, wzmocniona laminatem. Foylon jest odporny na większość roztworów, nie rwie się, nie szarzeje i może być wycierany na mokro lub myty. Świetne rozwiązanie dla zainteresowanych długotrwałym użytkowaniem, nawet jeśli jest droższy od Mylaru, jego wytrzymałość wynagradza poniesiony koszt. Odbija 95% padającego światła i około 85 % ciepła, więc należy użyć odpowiedniej wentylacji. Zalecaną metodą zamocowania Foylonu do ściany są rzepy. Ułatwiają zdejmowanie do czyszczenia, zmniejszają ryzyko zmarszczenia, przerwania czy zgięcia. Przy wykładaniu ścian układaj materiał równo, nie pozostawiając powietrza pomiędzy ścianą i Foylonem.

Obrazek

Obrazek


II - Mylar

Świetnie odbijający światło materiał poliestrowy, produkowany w różnych grubościach, najczęściej 1 i 2 mm. Grubość dwu milimetrowa, nie tak wytrzymały jak Folyon jest dość nierówna. Jedno milimetrowy przerywa się całkiem szybko, więc trudno zdejmować go do czyszczenia nie uszkadzając przy okazji. Oba te rodzaje odbijają w granicach 92 - 97% padającego światła dając potencjalnie więcej niż Foylon. Jednak Foylon jest łatwiejszy w czyszczeniu bez uszkadzania go i trudniejszy do zmarszczenia ostatecznie wygrywa nieco lepiej odbijając światło. Trzeba zauważyć, że Mylar odbija energię cieplną tak samo jak Folyon (około 85%), więc odpowiednia wentylacja jest konieczna przy użyciu Mylaru w pomieszczeniu uprawnym. Można go położyć na ściany podobnie jak Folyon, pamiętając by dobrze przywierał do ściany 1 mm Mylar ma spore szanse na pomarszczenie, nawet jeśli jest przymocowany na rzepy.

Obrazek

Obrazek

III - Folia maskująca C-3.

Specjalny rodzaj Mylaru, cechujący się tymi samymi właściwościami co 2 mm Mylar, z tym, że poza odbiciem 92 - 97% światła jest w 90% odporna na podczerwień czyniąc pomieszczenie uprawne niewidzialnym dla skanowania podczerwonego Można zamocować tak samo jak Folyon czy Mylar, tak samo uważać przy rozkładaniu.

IV - Biała farba matowa.

Oczywista opcja dla dużych pomieszczeń uprawnych lub ludzi zainteresowanych tanim pokryciem ścian. Biała farba odbija 75 – 85% światła, zapobiega tworzeniem tak zwanych „hot spotów” (idealnie przylega do ściany). Zalecane jest dodanie jakiegoś środka grzybobójczego przed malowaniem. Farby połyskowe i tak zwane „skorupka jajka” nie są tak wydajne jak matowa biel. Półmatowa odbija pomiędzy 55 - 60% padającego światła. Trzeba pamiętać, że każde rozmazania i skazy powierzchni zmniejszają procent odbicia od powierzchni, więc należy być ostrożnym by nie zamazać bądź poplamić ścian. Biel tytanowa (white titanium) jest dużo lepsza lecz używana głównie na reflektory z uwagi na wysoki koszt.


V - Farba elastomerowa.

Gumowa farba dachowa z 90% odbiciem. Dobra na pomieszczenia uprawne, odporna na wilgoć. Tworzy gumowa, rozciągliwą powłokę. Przywiera niemal do każdej powierzchni (znakomita do drewna i metalu).

VI - Folia czarno-biała.

Pomocna przy budowie tymczasowego pomieszczenia, lub w przypadku, gdy nie można niszczyć ścian, łatwa w czyszczeniu. Czarna warstwa nie przepuszcza żadnego światła przez materiał, biała strona jest w 75 – 90% odbijająca. Dobrze jest wybrać tworzywo 6mm dla najlepszego zablokowania światła i wytrzymałości. Jeśli tworzywo będzie za blisko źródła światła zacznie się topić, więc musisz być ostrożny. Panda plastik nie tworzy „hot spotów”. Można ja rozłożyć używając gwoździ stolarskich czy kleju. Może to być tania alternatywa Mylaru, gdy malowanie nie wchodzi w rachubę.

Obrazek

Obrazek


VII - Pianka polistyrenowa/styropian.

Jest idealny do surowych warunków (panujących np. na strychu), pod warunkiem, że masz odpowiedni system wentylacji i w jakiś sposób możesz powstrzymać wzrost temperatury (klimatyzacja albo coś podobnego). Jest to dobry materiał dla instalacji tymczasowych lub przenośnych z uwagi na niewielka masę. Średnio odbija 75 – 85% światła, więc jest porównywalny do malowania. Styropian nie tworzy „hot spotów”. Można go kupić w arkuszach, a użyć na konstrukcje ścianki lub przykleić klejem, taśmą albo przybić do ściany.

Obrazek


VIII - Koc bezpieczeństwa/ratunkowy.

Te super cienkie koce poliestrowe, sprzedawane w większości sklepów campingowych lub aptekach są zbudowane z pojedynczej warstwy folii poliestrowej pokrytej warstewką naparowanego aluminium. Materiał nie jest tak efektowny przy odbijaniu światła z uwagi na swoją niewielką grubość. Trzymając pod światło zauważysz wiele małych dziurek na skrzyżowaniu zgięć. Materiał jest półprzezroczysty, łatwo się marszczy przez co szybko traci właściwości odbijania światła. Odbijając niemalże 90% promieniowania cieplnego zdolny jest do odbicia około 70% światła. Największa zaleta użycia tego materiału jest jego cena i przez to łatwe zastępowanie nowym. Tworzy „hot spoty”, więc trzeba zadbać o równe rozłożenie na ścianie. Najlepiej użyć taśmy (zaleca się aluminiowa bądź metalową), rozdziera się łatwo przy przecięciu bądź przekłuciu. |Koc ratunkowy jest zdecydowanie gorszy niż tutaj opisano, jest rozciągliwy ale bardzo łatwo się rwie, przepuszcza dużo więcej światła niż zwykła folia aluminiowa. Przy wysokiej temperaturze potrafi się zapalić, tak jak folia aluminiowa może przewodzić prąd. Lepsze są ekrany styropianowo – aluminiowe, które łatwo się formuje w pomieszczeniach.

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ