Czy warto zainwestować w lampy LED ?

Czyli uprawa i hodowla marihuany oraz konopi w pomieszczeniu pod lampami.
Awatar użytkownika
osiol
super grower
super grower
Posty: 985
Rejestracja: 07 maja 2013, 20:14

Czy warto zainwestować w lampy LED ?

Post autor: osiol »

Obrazek

Na zdjęciu widać panel LED do uprawy roślin. Możecie zauważyć wyraźnie każdą pojedyncza żarówkę. Muszą być one łączone w zestawy dla lepszej wydajności i zabezpieczenia przed wilgocią i awariami.

Zasilanie LED rozwiązuje się już nie za pomocą balastu, ale precyzyjnego zasilacza, który dostarcza prąd wysokiej jakości do żarówek, aby ich efektywność była optymalna. Zasilacz może być wyposażony w funkcję ściemniania obsługiwana przez najnowocześniejsze diody. Jasność części z nich można regulować w zakresie od 20 - 100%. Niezbędna do tego elektronika stanowi jedynie jeden z niewielkich układów scalonych przylutowanych do płytki zasilacza. Zmieniając oświetlenie w ogrodzie należy się zastanowić ile LEDów będziecie potrzebowali i być może zastanowić się nad zakupem zestawu zasilanego wspólnym zasilaczem, który jest efektywniejszy i łatwiejszy w obsłudze.

Światło w żarówkach LED tworzy się na zasadzie elektroluminescencji, której wynikiem jest wytworzenie fotonów – energii świetlnej. Największą wydajność osiągają one w bardzo określonej temperaturze. Obecnie najwydajniejsze są żarówki LED 1 W. Większe moce nie są już tak wydajne i na przykład 3 W LED jest tylko 35% bardziej jasny niż jego 1W odpowiednik.

Obrazek


Ten mały ogród jest oświetlany żarówkami LED i właśnie jest na początku fazy kwitnienia. Wygląda, co najmniej tak samo dobrze, jak rośliny uprawiane pod lampami CFL.Jeśli dioda pracuje w zbyt wysokiej temperaturze jej wydajność drastycznie spada. Podobnie jak dzieje się to we współczesnych kościach układów scalonych. Im bardziej są przegrzane tym mniej efektywnie pracują.

Żarówki LED są zasilane prądem rzędu mili amperów, a nawet mniej, aby osiągnąć optymalną wydajność. Jest to wiedza, której przedstawienie wykracza dalece poza zakres tego artykułu. Przeciętny ogrodnik, najlepiej i tak wszystko może sprawdzić własnoręcznie prostym światłomierzem.

Dużo więcej informacji na temat lamp LED znajdziecie w sieci. Wygoglujcie hasło ”LED grow lights”, a będziecie mieli informacji na wiele godzin lektury. Ja osobiście wole oglądać materiały video publikowane w serwisie youtube.com. Można tam znaleźć źródło prawdziwej inspiracji!

Obecnie lampy LED używa się do wegetacji i kwitnienia medycznych konopi oraz innych eksperymentów hodowlanych na mniejszą skalę. NIE są one jeszcze jednak konkurencją dla żarówek HPS w komercyjnych szklarniach.

Jasność i spektrum światła



Najlepszą jednostka do porównywania poszczególnych modeli jest ich moc – amper x volt = wat. Inne jednostki mogą być mylące i wprowadzać zamęt w głowach czytelników. Dla przykładu 3 W dioda LED zasilana prądem 350mA (mA- miliamper) wytwarza 1 W światła. W zależności od producenta obecnie najpowszechniejsze są diody o wydajności 40 – 60 lm/W- lumenów na wat. Najnowsze diody osiągają wyniki 200 lm/W, a firma Cree zapowiadała w 2011 wypuszczenie diody o wydajności 208 lm/W. Na początku roku 2012 nie było jej jeszcze na rynku. Jasno widać, że wydajność rośnie bardzo szybko w czasie.

Jednak tak zimne kiedyś diody dziś generują już spore ilości ciepła, co jasno mówi nam, że być może postęp nie będzie tak szybki, ponieważ urządzenia te pracują optymalnie tylko w bardzo wąskich granicach temperatury. Jest to jedna z pochodnych mocy zasilającego je prądu (mA).
Awatar użytkownika
Niekwestionowany
super grower
super grower
Posty: 1041
Rejestracja: 12 mar 2014, 22:45
Lokalizacja: NL

Re: Czy warto zainwestować w lampy LED ?

Post autor: Niekwestionowany »

Ja zamierzam sobie kupić taki panel za jakiś czas ;) Widziałem już fajny z własnym chłodzeniem 150w DUAL odpowiednik 300w HPS ;) A zużycie prądu to tylko 100w ;)
Awatar użytkownika
osiol
super grower
super grower
Posty: 985
Rejestracja: 07 maja 2013, 20:14

Re: Czy warto zainwestować w lampy LED ?

Post autor: osiol »

to jest dobra sprawa tylko w taki panel trzeba trocha $ wydać ;d
Awatar użytkownika
Niekwestionowany
super grower
super grower
Posty: 1041
Rejestracja: 12 mar 2014, 22:45
Lokalizacja: NL

Re: Czy warto zainwestować w lampy LED ?

Post autor: Niekwestionowany »

Niecałe 1000zł za taki co pisalem ;)
Awatar użytkownika
osiol
super grower
super grower
Posty: 985
Rejestracja: 07 maja 2013, 20:14

Re: Czy warto zainwestować w lampy LED ?

Post autor: osiol »

Niekwestionowany pisze:Niecałe 1000zł za taki co pisalem ;)
no własnie ale za to jakie szczyty ;d [uprawia]
Awatar użytkownika
Niekwestionowany
super grower
super grower
Posty: 1041
Rejestracja: 12 mar 2014, 22:45
Lokalizacja: NL

Re: Czy warto zainwestować w lampy LED ?

Post autor: Niekwestionowany »

I zużycie prądu mniejsze o praktycznie większą połowę ;) Także jak najbardziej polecam ... Ja już szporuję ;)
daro81
sieje pestki
sieje pestki
Posty: 15
Rejestracja: 15 cze 2014, 16:34
Lokalizacja: Holandia

Re: Czy warto zainwestować w lampy LED ?

Post autor: daro81 »

Mam pytanko co myślicie o takich lampach led

Kod: Zaznacz cały

http://www.aliexpress.com/store/product/135W-mini-UFO-Led-grow-light-45-3-watt-chip-for-hydroponics-greenhouse-full-spectrum-or/206203_1557260123.html
Jaka najlepiej kupić lampe ?
Awatar użytkownika
Nico
super grower
super grower
Posty: 966
Rejestracja: 15 cze 2013, 21:19

Re: Czy warto zainwestować w lampy LED ?

Post autor: Nico »

Na ile roślin, na jaka powierzchnię takie coś byś chciał wstawić?
daro81
sieje pestki
sieje pestki
Posty: 15
Rejestracja: 15 cze 2014, 16:34
Lokalizacja: Holandia

Re: Czy warto zainwestować w lampy LED ?

Post autor: daro81 »

Na dwie rośliny.. Tylko sie zastanawiam czy to ma sens czy kupić białe ledy czy żarówki..
Awatar użytkownika
Niekwestionowany
super grower
super grower
Posty: 1041
Rejestracja: 12 mar 2014, 22:45
Lokalizacja: NL

Re: Czy warto zainwestować w lampy LED ?

Post autor: Niekwestionowany »

Kod: Zaznacz cały

http://www.growshopjamaica.pl/product/uzywana-lampa-led-okragla-czn-45-90w-wzrost/?id=2321
http://www.growshopjamaica.pl/product/uzywana-lampa-led-okragla-czn-81-90w-kwitnienie/?id=2322
Tu masz odpowiednie ledy i po kosztach ;)
Awatar użytkownika
Korki
Poleca
Posty: 60
Rejestracja: 17 kwie 2011, 14:05

Re: Czy warto zainwestować w lampy LED ?

Post autor: Korki »

Technologia ta co dopiero się rozwija.
daro81
sieje pestki
sieje pestki
Posty: 15
Rejestracja: 15 cze 2014, 16:34
Lokalizacja: Holandia

Re: Czy warto zainwestować w lampy LED ?

Post autor: daro81 »

Dzięki tym lampa szybciej rosną?
daro81
sieje pestki
sieje pestki
Posty: 15
Rejestracja: 15 cze 2014, 16:34
Lokalizacja: Holandia

Re: Czy warto zainwestować w lampy LED ?

Post autor: daro81 »

Majac te lampy moge tez czasem na dwór wziąć moje roślinki.. Czy nie mogę zmieniać koloru im ? Bo przy tych lampach będzie kolor czerwony i niebieski no i nie wiem czy mogę je na dwór brać ..
Awatar użytkownika
Niekwestionowany
super grower
super grower
Posty: 1041
Rejestracja: 12 mar 2014, 22:45
Lokalizacja: NL

Re: Czy warto zainwestować w lampy LED ?

Post autor: Niekwestionowany »

Zastanów się czy chcesz w końcu indoor czy outdoor ;) Bo nie potrzebnie bd je przenosił jak masz kupować lampy ;)
daro81
sieje pestki
sieje pestki
Posty: 15
Rejestracja: 15 cze 2014, 16:34
Lokalizacja: Holandia

Re: Czy warto zainwestować w lampy LED ?

Post autor: daro81 »

Jak jest ładna pogoda to mogę ja na dwór wziąć. Żeby w domu nie siedziała ciągle ;)
Awatar użytkownika
maaaaaati6
super grower
super grower
Posty: 607
Rejestracja: 16 mar 2014, 16:15

Re: Czy warto zainwestować w lampy LED ?

Post autor: maaaaaati6 »

stary ale to tak nie dziala [rasta] moze jeszcze ja nad wode na dlugi weekend zabierzesz ?? [rasta]
daro81
sieje pestki
sieje pestki
Posty: 15
Rejestracja: 15 cze 2014, 16:34
Lokalizacja: Holandia

Re: Czy warto zainwestować w lampy LED ?

Post autor: daro81 »

Stary nad wode nie ... Ale jak słonce daje to chyba jest lepsze naturalne światło..
Awatar użytkownika
maaaaaati6
super grower
super grower
Posty: 607
Rejestracja: 16 mar 2014, 16:15

Re: Czy warto zainwestować w lampy LED ?

Post autor: maaaaaati6 »

ale decydujac sie na indoor to od poczatku do konca najlepiej jak jest w boxie ... a jak out to 3 tygodnie w domku i na dworek [blant] tak poporstu jest
ODPOWIEDZ