Wsztstko o ph

Wszystko o ziemi pod uprawę i hodowlę konopi.
Awatar użytkownika
diselryder
super grower
super grower
Posty: 960
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:54

Wsztstko o ph

Post autor: diselryder »

Regulacja pH

Wartość pH, z łacińskiego potentia hydrogenii, co oznacza siłę wodoru, odpowiada stężeniu jonów wodoru w płynie. Służy to do określenia, czy, na przykład woda ma:
odczyn kwasowy – poniżej pH 7,0,
odczyn obojętny – pH 7,0,
odczyn zasadowy – powyżej pH 7,0.
Wiele procesów fizjologicznych, w tym również uprawa roślin, wiąże się z określonymi wartościami pH.
Przy uprawach roślin zarówno w glebie jak i w hydroponice bardzo duże znaczenie ma wartość pH.
Oczywiście nie jest to jedyny czynnik powodujący nasz sukces lub klęskę, ale jest równie ważny jak pozostałe – szczególnie przy uprawie hydroponicznej. Nieprawidłowy współczynnik pH nie spowoduje od razu ‘śmierci’ naszych roślinek ale jeżeli nie zostanie dość szybko doprowadzony do odpowiedniego poziomu, znacznie spowolni i osłabi wzrost naszych roślin. Dzieje się tak ponieważ nieprawidłowy poziom pH powoduje alokacje nawozu w podłożu – w tedy nawóz nie jest pobierany przez roślinę co w rezultacie może doprowadzić do przedwczesnego zakończenia uprawy…
Szczególnie ważne jest utrzymanie właściwego poziomu pH przy uprawach hydroponicznych, ponieważ w dużych zbiornikach, w których woda stoi kilkanaście dni pH cały czas się zmienia. Trzeba je sprawdzać i uzupełniać jego poziom tak często jak to możliwe.


ZALECANE POZIOMY pH

Uprawa w Glebie – zalecane pH: pomiędzy 6,0 – 7,0 ( optymalne pomiędzy 6,1-6,6 )

Uprawa Hydroponiczna - zalecane pH: pomiędzy 5,2 – 6,5 ( optymalne 5,8 )

Oczywiście podane tu poziomy pH mogą być inne dla wielu gatunków roślin.


PRZYRZĄDY POMIAROWE

Jest na rynku szeroka gama testów i przyrządów do pomiaru Ph:

Pierwszą grupą są mierniki elektroniczne (najdokładniejsze) które można podzielić na takie które służą do pomiaru pH w danej chwili oraz takie które montujemy na stałe w naszym podłożu bądź roztworze. Elektroniczne pH metry są zalecane szczególnie przy uprawach hydroponicznych.

Druga grupa to najróżniejsze testy – papierki, płyny itp. Produkty te są zdecydowanie mniej dokładne lecz za to dużo tańsze i zupełnie wystarczające dla normalnego „Growera”. Takie testy możemy stosować przy uprawach w ziemi oraz przy tzw. Passive Hydro (uprawie hydroponicznej bez dużego zbiornika na wodę, gdzie podlewamy ręcznie) jeżeli chcemy sprawdzić pH wody/roztworu, którym podlewamy rośliny. Jeżeli skala testu ma dokładność min. 0,5 pH to można go używać również do klasycznych upraw hydroponicznych (mimo wszystko do takich upraw zalecane są mierniki elektroniczne).


RODZAJE WODY

Woda destylowana – woda miękka, odmineralizowana, o poziomie pH około 7,0 , przydatna do upraw hydroponicznych.

Woda demineralizowana (osmotyczna, osmoza odwrócona) – woda miękka, odmineralizowana, zalecana do upraw hydroponicznych, o poziomie pH około 5,2-6,0 , (poziom pH zależy od wody jaką przepuścimy przez filtr, po natlenieniu może wynosić nawet 7,0). Można ją produkować samemu kupując filtr osmotyczny (filtr do odwróconej osmozy).
Zalecana również ze względu na niewielkie koszty wyprodukowania.

Woda kranowa – przeważnie jest to woda twarda, o poziomie pH około 7,0-8,0 w zależności od sieci wodociągowej. Można sprawdzić poziom pH w swoim kranie dzwoniąc do lokalnych wodociągów, lub zmierzyć go samemu. Przed zastosowaniem, woda kranowa powinna odstać min. 24 godz. żeby odparował z niej chlor.

Twardość wody zależy od zawartości wapnia w wodzie, informacje o twardości wody można uzyskać w lokalnych wodociągach , lub zmierzyć ją samemu za pomocą testów. Twardość wody można zwiększać dodając gips modelarski (np.2g na 10 litrów wody).


REGULATORY pH

Jeżeli korzystasz z profesjonalnych nawozów i dobrej wody to kłopoty z poziomem pH powinny być nieznaczne. Z doświadczenia wiemy że przeważnie istnieje potrzeba obniżania poziomu pH, rzadko występuję potrzeba jego zwiększania.
Przy uprawie w glebie pH nie jest aż tak istotne jak w hydroponice, jest jednak ważne aby było utrzymane w odpowiednich granicach. Aby uniknąć większych problemów z pH należy dokładnie zwrócić uwagę na to jaką ziemię kupujemy. Zalecamy kupować ziemię o współczynniku pH 6.1-6.6.
Należy również mieć pojęcie jakie pH ma woda, którą podlewamy rośliny – w ten sposób możemy kontrolować nasze pH.


pH+ (UP) – środki podnoszące poziom pH

Uprawa w ziemi:
- Aby zwiększyć poziom pH w ziemi często wystarczy tylko przesadzić roślinę do nowej mieszanki o optymalnym dla rośliny pH 6.1-6.6 i sprawdzić, oraz wyregulować poziom pH wody/roztworu, którym podlewamy rośliny .
- Dodatkowo aby uniknąć problemów z pH zalecamy dodać 1 łyżkę stołową dolomitu na 3 litry mieszanki – to znacznie ustabilizuje nasz poziom pH. Jeśli chodzi o późniejsze stosowanie dolomitu w razie wyniknięcia problemów z pH to używa się go raczej w celu zwiększenia poziomu pH niż jego zmniejszenia.
- Innym chemicznym środkiem zwiększającym pH gleby jest np. wodorotlenek potasu.
- Najlepszymi i najskuteczniejszymi regulatorami pH są profesjonalne środki do podnoszenia pH .

Uprawa w hydro:
Zdecydowanie zalecane są specjalnie przygotowane roztwory chemiczne (pHup, pHdown), najlepiej te wyprodukowane przez producentów nawozów, mogą być uniwersalne lub rozdzielone na obie fazy wzrostu rośliny, zazwyczaj występują w płynie ale są też dostępne w postaci proszku.


pH- (DOWN) – środki obniżające poziom pH:

Uprawa w ziemi:
- Aby zmniejszyć poziom pH w ziemi często wystarczy tylko przesadzić roślinę do nowej mieszanki o optymalnym dla rośliny pH 6.1-6.6 i sprawdzić, oraz wyregulować poziom pH wody/roztworu, którym podlewamy rośliny.
- Dodatkowo aby uniknąć problemów z pH zalecamy dodać 1 łyżkę stołową dolomitu na 3 litry mieszanki – to znacznie ustabilizuje nasz poziom pH.
- Innym, dobrze sprawdzającym się produktem obniżającym pH gleby jest sok z cytryny.
- Najlepszymi i najskuteczniejszymi regulatorami pH są profesjonalne środki do obniżania pH.

Uprawa w hydro:
Zdecydowanie zalecane są specjalnie przygotowane roztwory chemiczne (pHup, pHdown), najlepiej te wyprodukowane przez producentów nawozów, mogą być uniwersalne lub rozdzielone na obie fazy wzrostu rośliny, zazwyczaj występują w płynie ale są też dostępne w postaci proszku.




PAMI?TAJ !!!

Szczególnie przy uprawie hydroponicznej, środki do kontrolowania pH, które chcesz dawać swoim roślinkom powinny być najwyższej jakości. Dlatego nie powinieneś szukać ich w sklepach chemicznych czy akwarystycznych. Muszą dobrze pracować z Twoimi nawozami do hydroponiki, dlatego najlepiej jeżeli będą to produkty tego samego producenta. Tylko takie produkty zagwarantują Ci natychmiastowy efekt. Są to specjalnie spreparowane roztwory a nie zwykłe kwasy – czasami ten sam kwas może zwiększać lub zmniejszać pH, wszystko zależy od tego jak został sformułowany.

Pamiętaj, że są to silnie skoncentrowane roztwory chemiczne i należy ograniczyć dodawanie ich tak bardzo jak to tylko możliwe.

Profesjonalne regulatory pH działają bardzo szybko ale należy pamiętać o tym, że poziom pH stale będzie się zmieniał, zazwyczaj się zwiększa. Dlatego należy sprawdzać pH przy uprawach hydroponicznych tak często jak to możliwe.

Po dodaniu nawozów należy bardzo dokładnie wymieszać roztwór wodny i odczekać ok. 30 min., później ponownie wymieszać i dopiero sprawdzić poziom pH.

Po dodaniu środka obniżającego lub podnoszącego poziom pH należy dokładnie wymieszać cały roztwór – poziom pH może ustabilizować się dopiero po kilkunastu minutach.

ZAWSZE sprawdzaj poziom pH roztworu zanim podasz go roślinom !
Awatar użytkownika
Holender
grower
grower
Posty: 554
Rejestracja: 18 sie 2010, 20:11

Re: Wsztstko o ph

Post autor: Holender »

ODPOWIEDZ