Strona 1 z 1

BIELUŃ

: 29 sty 2012, 11:13
autor: Skiera
Własności trujące[edytuj]

Roślina jest silnie trującym chwastem ruderalnym (wszystkie części rośliny po spożyciu są niebezpieczne). Zatrucia przypadkowe zdarzają się niekiedy u dzieci, nierzadko u młodzieży eksperymentującej ze środkami odurzającymi. Dla kilkuletniego dziecka spożycie, i zwykle rozgryzienie 5-10 nasion jest w stanie zakończyć się śmiercią. Dla dorosłego człowieka staje się niebezpieczne spożycie 15-25 nasion. Mimo silnych halucynacji efekty są nieprzyjemne z powodu znacznych efektów ubocznych. Eksperymenty z rośliną kończą się zwykle na jednej lub kilku próbach[7]. Bywa, że spożyta zostaje zbyt silna dawka, co prowadzi do hospitalizacji lub śmierci[potrzebne źródło].

Głównymi substancjami, które mają znaczenie w przebiegu zatrucia są: L-hioscyjamina i L-skopolamina oraz w mniejszym stopniu atropina. Alkaloidy bielunia działają pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy oraz porażająco (parasympatykolitycznie) na obwodowy układ przywspółczulny (parasympatyczny), czego efektem jest silne pobudzenie (działanie sympatykomimetyczne) działania układu wegetatywnego (sympatycznego)[potrzebne źródło].

Objawy zatrucia[potrzebne źródło]:

omamy wzrokowe i słuchowe
sucha i czerwona skóra,
suche i intensywnie czerwone błony śluzowe,
duża suchość gardła i jamy ustnej oraz trudności w połykaniu, przejściowa utrata mowy,
pragnienie z równoczesnym lękiem przed przyjmowaniem napojów z uwagi na trudność w połykaniu,
częste parcie na mocz z trudnością jego oddawania,
dezorientacja z nierozpoznawaniem otoczenia,
początkowo tachykardia, później bradykardia,
przyśpieszenie oddechu,
rozszerzenie źrenic i zaburzenia widzenia z jego całkowitą przejściową utratą,
napady ogromnej wściekłości i szału, w dalszym etapie duże uspokojenie
niekiedy drgawki kloniczne,
wzrost temperatury ciała do 41 stopni,
narkotyczny sen, podczas którego może nastąpić zgon wskutek porażenia ośrodka oddechowego w rdzeniu przedłużonym

Stosuje się hospitalizację, płukanie żołądka i terapię objawową. Swoistymi odtrutkami są środki parasympatykomimetyczne, np. salicylan fizostygminy, neostygmina (nazwa handlowa Polstigminum). Pilokarpina, pomimo że jest parasympatykomimetykiem, nie wywiera antagonistycznego wpływu w stosunku do atropiny i nie może być stosowana jako odtrutka (antidotum). Występuje tu zjawisko antagonizmu konkurencyjnego jednostronnego, podczas którego tylko atropina znosi działanie pilokarpiny

Re: BIELUŃ

: 29 sty 2012, 12:22
autor: Punky

Re: BIELUŃ

: 29 sty 2012, 12:35
autor: Skiera
owszem istnieje w temacie inne rośliny a to jest temat inne używki i dragi co moim zdaniem okresla coś co posiada substancje psychoaktywne - które bieluń posiada

Re: BIELUŃ

: 29 sty 2012, 12:43
autor: Punky
Ale po co dublować? Wystarczyło dopisać to pod tamtym tematem.

Re: BIELUŃ

: 05 sie 2013, 13:53
autor: taS
Panowie ja to wziąłem 2x w zyciu i dziekuje bardzo ;) 3 dni mnie 3mało ... Zwidy fessst i na oczy z bliska nie widac nic xD To bylo kupe lat temu haj jeszcze do gimnazjum chodzilem ale pamietam to jak dzis jak np idac czulem jakb by mi z pod jednej nogi ktos chodnik wyrywal ;D Dziara ktora mialem na nodze przy kazdym potarciu co raz bardziej znikala haha Albo w nocy lataly nademna duchy moich ziomkow i sie z nimi normalnie witalem ;DDD Ale bylo tez paru co w szpitalach wyladowali ;) Toksyczne jak chuj ... Pół kasztana i 3 dni z zycia zabrane ;) Nie Polecam ... Jak juz ktos chce sprobowac to cwierc kasztana wystarczy napewno ;) pozdroooo !