Atropa belladonna - ziele Szatana (wilcza jagoda)

Różne inne rośliny.
Awatar użytkownika
Punky
super grower
super grower
Posty: 2753
Rejestracja: 18 gru 2010, 12:20
Lokalizacja: Holandia

Atropa belladonna - ziele Szatana (wilcza jagoda)

Post autor: Punky »

Chemicy nieprzerwanie prześcigają się w syntezach nowych substancji, działających na naszą psychikę. Od zarania dziejów na całym świecie ludzie używają jednak chętniej środków pochodzenia naturalnego. Jedną z roślin, którą już wieki temu stosowano do wywołania mistycznych przeżyć jest atropa belladonna – szatańskie ziele.

Belladonna to tajemnicza roślina, której botaniczna nazwa wywodzi się od imienia jednej z trzech Mojr, czyli greckich bogiń losu. Atropos była najstarszą z sióstr; wyposażona w nożyce, przecinała nić życia śmiertelnika, gdy przychodził jego czas. W Polsce najpopularniejsze określenie tej krzewinki to pokrzyk wilcza jagoda. Jego etymologia sięga zamierzchłych czasów, kiedy to używano jej jako trucizny na wilki. Funkcjonują również takie nazwy, jak czarna wiśnia czy leśna tabaka. Pochodzi z rodziny psiankowatych, obfitującej w gatunki silnie trujące. Pokrzyk rośnie w miejscach wilgotnych, gdzie słońce nie dociera, a gleba jest żyzna. U nas występuje w zaroślach i na skrajach lasów, w południowej części kraju. Wizualnie jest dosyć niepozorny. Osiąga do około 150 cm wysokości, ma rozgałęzioną łodygę oraz duże owalne liście. Kwitnie w okresie między majem a sierpniem. We wrześniu natomiast brunatno-fioletowe kwiaty wydają owoce – czarne jagody.

Wilcza wiśnia jest rośliną silnie trującą. Zjedzenie około 15-20 jagód kończy się śmiercią. Dziecko może nie przeżyć spożycia 2-3 owoców. W małych dawkach znalazła jednak zastosowanie do bardzo różnorodnych celów. W Italii przykładowo belladonna (co w łacinie znaczy „piękna pani”) używana była w postaci kropli do uzyskania efektu tzw. „sarnich oczu”. Środek tworzony na bazie wyciągu z tej rośliny rozszerzał źrenicę i nadawał oczom blask, dzięki czemu kobiety wydawały się bardziej pociągające. Dziś substancję atropinę stosuje się w okulistyce. Pokrzyk służył również jako barwnik skóry, nadający jej ciemny odcień.

Działanie kosmetyczne odkryto podczas przyjmowania go jako narkotyku. Zażycie powoduje silne halucynacje i pokrętne stany świadomości, za sprawą kilku alkaloidów. Trzy najważniejsze to atropina, hioscyjamina i skopolamina. Inne alkaloidy, bardziej znane i występujące w innych roślinach to np. kokaina, nikotyna czy morfina. W belladonnie stężenie wymienionych wcześniej składników wynosi do 0,4% w liściach, 0,5% w korzeniach, 0,8% w nasionach.Atropa belladonna - ziele Szatana

W średniowieczu atropina była najczęściej używaną trucizną obok arszeniku. Działa porażająco na przywspółczulny układ nerwowy, powodując wzmożoną aktywność ruchową. Przyspiesza bicie serca oraz tempo oddychania. Dawka śmiertelna wynosi zaledwie 0,1 g. Zatrucie rozpoczyna się uczuciem suchości w ustach i przyspieszeniem tętna. Stopniowo wzrasta temperatura ciała; człowiek powoli tracąc sprawność umysłową wpada w amok. Silne stany psychotyczne, halucynacje, ogólna utrata kontroli nad umysłem i ciałem to kolejne etapy. Przedawkowanie kończy się bolesną śmiercią. Drugi alkaloid – hyoscyjamina różni się od pierwszego głównie dwukrotnie mocniejszym działaniem.

Skopolamina jest natomiast znacznie mniej silna od nich. Wpływa też na organizm nieco inaczej. Wycisza, osłabia wolę. W 1922 roku w USA podano ją dwóm więźniom podczas przesłuchania. Okazało się, że działa niczym „serum prawdy”. Badania z tym środkiem związane prowadziła OSS (poprzedniczka CIA), jednak legły one w gruzach, ze względu na jego skutki uboczne, czyli halucynacje i stany psychotyczne.

Średniowieczne legendy głoszą, że pokrzyk jest rośliną, którą włada szatan. Opiekuje się on swoimi ziołami, pozostawiając je tylko w jedną noc w roku – Noc Walpurgii, kiedy to odbywa się Sabat Czarownic. Jego obchodom przewodziła bogini śmierci Hel. Ludzie, bojąc się diabelskich kobiet, władających złymi mocami, palili olbrzymie ogniska mające je odstraszyć. Belladonna była jednym ze składników tzw. „maści czarownic”. Pozwalała ona przeżywać fantasmagoryczne stany z licznymi halucynacjami. W dodatku maść działała jak afrodyzjak, wyzwalając żądze. Będąc w stanie ekstazy, czarownice udawały się na sabat, gdzie odbywały orgię z demonami. Specyfik powoduje również uczucie lewitacji. Istniały przypuszczenia, iż kobiety, które zastosowały maść i zaspokajały swe potrzeby seksualne przy pomocy mioteł do zamiatania, naprawdę wierzyły, że na nich latały. W psychozie mogło im się to wydawać jak najbardziej realne. Skutkiem tego było powstanie mitu o czarownicach latających na miotłach.

Belladonna funkcjonowała również w starożytnych mitach. Historie o jej działaniu były zbliżone do tych z późniejszej epoki. W książce „Plants of the gods” można znaleźć następujący opis: „Menady, uczestniczki orgii dionizyjskich w greckiej mitologii, poszerzały swoje źrenice i rzucały się w ramiona męskich wyznawców tego boga z »płonącymi oczami« i atakowały ich, chcąc rozedrzeć ich na strzępy, a następnie zjeść. Wino z Bachanaliów było prawdopodobnie mieszane z sokiem z belladonny.” Istnieje też przekonanie, że rzymscy kapłani pili sok przed błaganiem bogini wojny o zwycięstwo.

W zależności od sposobu zażycia leśna tabaka wywołuje różne efekty. Palenie suszu – psychodeliczne. Inna metoda to parzenie ziołowej herbaty. Używa się do tego liści i korzeni, zalewając je na kilka minut wrzątkiem. Najintensywniejsze efekty uzyskuje się jednak w najprostszy sposób – poprzez zjedzenie dojrzałych jagód. Jeden mały owoc jest w stanie wprowadzić człowieka w kompletny trans. Niektórzy ponoć potrafią zjeść do dziesięciu jagód w jednym czasie, lecz zważywszy, że piętnaście może być dawką śmiertelną, jest to po prostu szaleństwo. Podróż po belladonnie trwa średnio parę godzin, ale zniekształcenie percepcji utrzymuje się nieraz nawet przez kilka dni!

Jeden z internautów, który zdecydował się zaryzykować i zaaplikować sobie czarną wiśnię, postanowił opublikować ku przestrodze kilka porad dla mierzących się z działaniem rośliny.

1)Zażycie belladonny to podróż do piekła, jeśli nie jesteś na to gotowy – zostaw to.
2)Jest bardzo przebiegła. Łatwo ją przedawkować. Pierwsza sztuczka to odczucie, że nie ma żadnego działania.
3)Jej efekty kumulują się. Trzeba zachować odpowiednie, czasem kilkudniowe przerwy pomiędzy kolejnymi próbami ze względu na ryzyko przedawkowania.
4)Nigdy nie próbować owoców jako pierwszych.
5)Przyjmować dużo płynów. Belladonna odwadnia.
6)Załatwić sobie opiekunkę.


Zestawienie tych kilku rad z całą serią historii związanych z szatańską rośliną skłania do refleksji. Szamani na całym świecie używali jej jako łącznika z niedostępnymi dla zwykłych śmiertelników zaświatami. Pomimo, że bardzo łatwo przedawkować, co kończy się w sposób drastyczny, ludzie często nie potrafią opanować swojej ciekawości i nie baczą na niebezpieczeństwo. Powiedzenie „ciekawość to pierwszy stopień do piekła” może być bardziej prawdziwe, niż się wydaje.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
diselryder
super grower
super grower
Posty: 960
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:54

Re: Atropa belladonna - ziele Szatana (wilcza jagoda)

Post autor: diselryder »

Próbowałeś?
Awatar użytkownika
Punky
super grower
super grower
Posty: 2753
Rejestracja: 18 gru 2010, 12:20
Lokalizacja: Holandia

Re: Atropa belladonna - ziele Szatana (wilcza jagoda)

Post autor: Punky »

Nie próbowałem i nie mam zamiaru.
Awatar użytkownika
diselryder
super grower
super grower
Posty: 960
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:54

Re: Atropa belladonna - ziele Szatana (wilcza jagoda)

Post autor: diselryder »

Ja też bym się nie skusił.
Awatar użytkownika
Gąbczasty
super grower
super grower
Posty: 919
Rejestracja: 26 sty 2011, 18:05
Lokalizacja: Looney Tunes

Re: Atropa belladonna - ziele Szatana (wilcza jagoda)

Post autor: Gąbczasty »

no ja też raczej nie spróbuje
Moje motto: "NIE MA OPIERDALANIA SIĘ"
Awatar użytkownika
Grzybek!21!
super grower
super grower
Posty: 788
Rejestracja: 27 sty 2011, 14:02
Lokalizacja: KrajWódkąPłynący:/

Re: Atropa belladonna - ziele Szatana (wilcza jagoda)

Post autor: Grzybek!21! »

Ja to i bym może spróbował taką jedną jagódkę. Wydaje mi się że gdzieś już takie widziałem [pobity]
Pale gdy mam ochotę nałóg kontrolowany:)
Awatar użytkownika
Punky
super grower
super grower
Posty: 2753
Rejestracja: 18 gru 2010, 12:20
Lokalizacja: Holandia

Re: Atropa belladonna - ziele Szatana (wilcza jagoda)

Post autor: Punky »

Tego pełno w lasach jest. Pamiętam, jak byłem mały babcia mi mówiła zawsze żebym tego nie jadł :D
Awatar użytkownika
Grzybek!21!
super grower
super grower
Posty: 788
Rejestracja: 27 sty 2011, 14:02
Lokalizacja: KrajWódkąPłynący:/

Re: Atropa belladonna - ziele Szatana (wilcza jagoda)

Post autor: Grzybek!21! »

O właśnie już nawet wiem w którym miejscu to jest [pobity] A takie palenie liści porobi coś czerep??;> [pobity]
Pale gdy mam ochotę nałóg kontrolowany:)
Awatar użytkownika
Punky
super grower
super grower
Posty: 2753
Rejestracja: 18 gru 2010, 12:20
Lokalizacja: Holandia

Re: Atropa belladonna - ziele Szatana (wilcza jagoda)

Post autor: Punky »

Lepiej sobie herbatkę zaparz.
Awatar użytkownika
diselryder
super grower
super grower
Posty: 960
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:54

Re: Atropa belladonna - ziele Szatana (wilcza jagoda)

Post autor: diselryder »

Po co kombinować.Sadzić zioło.
Awatar użytkownika
Grzybek!21!
super grower
super grower
Posty: 788
Rejestracja: 27 sty 2011, 14:02
Lokalizacja: KrajWódkąPłynący:/

Re: Atropa belladonna - ziele Szatana (wilcza jagoda)

Post autor: Grzybek!21! »

Zioło nie da ci takich przeżyć jak inne specyfiki;) [pobity] Zioło można palić na co dzień a raz na jakiś czas przyda się jakaś alternatywa [blant]
Pale gdy mam ochotę nałóg kontrolowany:)
Awatar użytkownika
Gąbczasty
super grower
super grower
Posty: 919
Rejestracja: 26 sty 2011, 18:05
Lokalizacja: Looney Tunes

Re: Atropa belladonna - ziele Szatana (wilcza jagoda)

Post autor: Gąbczasty »

To chodzi o to co komu wystarcza np. jeden pali zioło codziennie i co jakiś czas walnie koks żeby mieć lepszą banię. Inni walą cały czas szmatę i czasami walną sobie w żyłę dla lepszej bani. a np ja nie palę codziennie i czasami sobie zapalę staff żeby mieć banię i fajne przeżycia. [trawka]
Moje motto: "NIE MA OPIERDALANIA SIĘ"
Awatar użytkownika
Punky
super grower
super grower
Posty: 2753
Rejestracja: 18 gru 2010, 12:20
Lokalizacja: Holandia

Re: Atropa belladonna - ziele Szatana (wilcza jagoda)

Post autor: Punky »

Ja też rzadko jaram. Nie chcę próbować takich rzeczy jak te wilcze jagody czy muchomory bo można łatwo przedawkować.
Awatar użytkownika
Gąbczasty
super grower
super grower
Posty: 919
Rejestracja: 26 sty 2011, 18:05
Lokalizacja: Looney Tunes

Re: Atropa belladonna - ziele Szatana (wilcza jagoda)

Post autor: Gąbczasty »

ja też nie zamierzam tego próbować ani żadnej szmaty ani koko ani w żyłę dawać biorę tylko to co mi natura dała i to co akceptuję
Moje motto: "NIE MA OPIERDALANIA SIĘ"
Awatar użytkownika
Grzybek!21!
super grower
super grower
Posty: 788
Rejestracja: 27 sty 2011, 14:02
Lokalizacja: KrajWódkąPłynący:/

Re: Atropa belladonna - ziele Szatana (wilcza jagoda)

Post autor: Grzybek!21! »

No wiadomo umiar to jest przejebana rzecz człowiek w niczym nie zna umiaru tak jak mówisz no to już nie przelewki szybko przez głupotę można znaleźć się 3m pod ziemią [peace]
Ps: Te jagody też dała natura [fuck]
Pale gdy mam ochotę nałóg kontrolowany:)
Awatar użytkownika
diselryder
super grower
super grower
Posty: 960
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:54

Re: Atropa belladonna - ziele Szatana (wilcza jagoda)

Post autor: diselryder »

To jak zjesz to daj znać jak było.Dla mnie liczy się tylko ziele.
Awatar użytkownika
Gąbczasty
super grower
super grower
Posty: 919
Rejestracja: 26 sty 2011, 18:05
Lokalizacja: Looney Tunes

Re: Atropa belladonna - ziele Szatana (wilcza jagoda)

Post autor: Gąbczasty »

czytaj uważnie napisałem że to co dała natura i coś co zaakceptuje, Pozdro
Moje motto: "NIE MA OPIERDALANIA SIĘ"
Awatar użytkownika
Grzybek!21!
super grower
super grower
Posty: 788
Rejestracja: 27 sty 2011, 14:02
Lokalizacja: KrajWódkąPłynący:/

Re: Atropa belladonna - ziele Szatana (wilcza jagoda)

Post autor: Grzybek!21! »

Sory spalony jestem i znowu wszystko na szybko czytam bez zrozumienia [pobity] No jak bd wysyp tych jagódek to może spróbuję to opisze jakiś trip raport:D Czasem lubie poexperymentować takie zioło jest zajebiście idzie się pośmiać i koniec muł ide spać to jest coś co kocham, ale taki halucynacje to jest piękna sprawa czekam aż wpadnie na wiosnę większa gotówka to zakupie sobie LSD na zapas [browar]
Pale gdy mam ochotę nałóg kontrolowany:)
ODPOWIEDZ