Urugwaj zaleg. THC

Ciekawostki ze świata.
Awatar użytkownika
osiol
super grower
super grower
Posty: 985
Rejestracja: 07 maja 2013, 20:14

Urugwaj zaleg. THC

Post autor: osiol »

Urugwajscy parlamentarzyści przyjęli wczoraj w nocy ustawę legalizującą marihuanę, co otwiera całą Amerykę Południową na zmianę represyjnej polityki antynarkotykowej, która została wymuszona przez ONZ na wszystkich krajach członkowskich w 1961. Eksperci mówią jednym głosem: to prawdziwa rewolucja!

Po trwającej kilka godzin debacie parlamentarnej urugwajscy posłowi przyjęli reformę ustawy antynarkotykowej 50 głosami wobec 46 głosów sprzeciwu, która trafi teraz do senatu, gdzie partia sprawującego urząd prezydenta Josego Mujiki posiada większość. Sam Mujica od początku popierał legalizację marihuany tłumacząc, iż wyeliminuje ona dręczący problem przemocy wokół drobnego handlu używką i pozwoli skupić się na walce ze znacznie groźniejszymi kartelami kokainowymi.

Jak powiedziała Laura Bianco z Urugwajskiego Stowarzyszenia Studiów Konopnych: To bardzo innowacyjna ustawa z państwem, które decyduje się na uregulowanie całego łańcucha produkcji, dystrybucji i dostępu do substancji. Bianco podkreśliła również, że ustawa wysyła znak zachęty do innych krajów Ameryki Południowej, które od dłuższego czasu zastanawiają się nad pójściem w ślady Urugwaju. W istocie, jest to pierwszy przykład pełnej legalizacji marihuany na świecie symbolicznie podcinający rolę ONZ w dyktowaniu polityki antynarkotykowej krajom członkowskim.

Rewolucyjna zmiana w prawie antynarkotykowym jest dalszym wyrazem reformowania się małego kraju pod rządami prezydenta Mujiki, byłego partyzanta o lewicowo-liberalnych poglądach. Liczba mieszkańców Urugwaju wynosi zaledwie 3,3 mln, ale naród odważnie wkracza w XXI wiek. Wcześniej w tym samym roku przyjęto uchwałę legalizującą aborcję i małżeństwa homoseksualne, a w planach jest także legislacyjne promowanie odnawialnych źródeł energii, co czyni z Urugwaju najbardziej progresywny kraj w Ameryce Południowej.

Dzięki zmianie prawa, które może wejść w życie jeszcze pod koniec sierpnia, mieszkańcy Urugwaju zyskali prawo do uprawy sześciu krzaków konopi na terenie swojego domostwa. Ale w przypadku utworzenia spółdzielni ilość ta zwiększa się do 99. Dodatkowo, prywatne firmy będą mogły uprawiać ilości przemysłowe, jednak na ich plony monopol pozostawiło sobie państwo, które planuje odsprzedawać konopie w licencjonowanych aptekach.

Aby nabyć marihuanę w jednej z nich obywatele będą musieli się zarejestrować w rejestrze federalnym, który w zamierzeniu ma pozostać poufny. Każdemu z mieszkańców Urugwaju będzie od tej pory przysługiwało prawo do zakupu 40 gramów substancji miesięcznie. Narkoturystyce ustawa che zapobiegać poprzez wyłączenie z tego prawa wszystkich cudzoziemców – w praktyce wszystkie kraje Ameryki Południowej mają szeroki dostęp do nielegalnych konopi na swoim obszarze i taka ewentualność jest mało prawdopodobna.

Jak powiedział John Walsh, analityk z waszyngtońskiego biura ds. Ameryki Łacińskiej: Ten głos będzie miał duży wpływ na regionalną i globalną politykę wobec polityki narkotykowej. Czas reform w Urugwaju jest idealny. A z powodu niedawnej legalizacji marihuany w stanach Colorado i Waszyngton amerykański rząd nie jest w stanie Dddyplomatycznie biczować Urugwaju i innych państw, które mogą pójść za jego przykładem.

Źródło: New York Times
ODPOWIEDZ