BOB MARLEY !

Ciekawostki ze świata.
Awatar użytkownika
Lecter.
super grower
super grower
Posty: 1177
Rejestracja: 17 sie 2011, 23:05
Lokalizacja: Growbox.

BOB MARLEY !

Post autor: Lecter. »

Bob Marley


Obrazek



"...Bóg uczynił mnie muzykiem. Ja o tym nie decydowałem. Byłem przecież facetem który pracował wśród mechanicznych rzeczy. Naprawiałem maszyny, samochody. Byłem spawaczem..." -- Bob Marley.

Pamiętamy błyszczącą i poruszającą muzykę Boba Marleya ; jego twórczość powstawała blisko dwie dekady temu i do tej pory jest uniwersalna i na czasie. Marley był nazywany " pierwszą gwiazdą Trzeciego Świata ", " Rasta Prorokiem ", " marzycielem " i " " rewolucyjnym artystą " Te pochwały nie były na wyrost. Marley był jednym z najbardziej charyzmatycznych i wyzywających wykonawców naszego czasu. Kariera Boba Marleya trwała około dwadzieścia lat. Podczas tego czasu Marley starał się by w miarę dojrzałości, każdy aspekt jego muzyki nawiązywał do jamajskiej kultury. Dojrzałość ta dobrze wpłynęła na Wailers. Pierwsze rejestrowane próby Boba nastąpiły na początku lat sześćdziesiątych. Pierwsze dwa utwory nagrał sam. Nie miały one nic wspólnego z komercją, a było to przed 1964. W tym właśnie roku Marley powołał do życia grupę o nazwie the Wailing Wailers. Wtedy właśnie grupa ta po raz pierwszy przebiła się do jamajskich list przebojów. Ich pierwszą singlem był " Simmer Down , " i po kilku latach the Wailing Wailers (Bob , Peter Mclntosh i Nevill O'Riley Livingston, jądro grupy) tworzyli jedną z najbardziej gorących Jamajskich grup. Mclntosh później skrócił swoje nazwisko do Tosh podczas gdy Livingston teraz jest nazywany Buny Wailerem. Wbrew ich popularności, mieli dość duże problemy finansowe. Wtedy właśnie grupę opuścili ich dwaj członkowie Jr.Braithwaite i Beverley Kelso. W tym samym czasie Bob wyjechał do matki, która mieszkała w Stanach Zjednoczonych. Był to koniec pierwszego rozdziału w historii Wailers. Pobyt Marleya w Ameryce był krótki. Wrócił do Jamajki, aby ponownie połączyć się, z Peterem i Bunym. Pod koniec lat sześćdziesiątych, znaleźli się pod opieką znanego producenta Lee "Scratch" Perryego. Wailers ponownie znaleźli się na szczycie jamajskich list. Rezultatem związku Wailersów z Perrym był sukcesem. Był to jak do tej pory najlepszy okres dla Wailers. Utwory " Soul Rebel ", " Duppy Conquerer ", " 400 Years ", i " Small Axe " były nie tylko klasykami,. Definiowały one przyszły kierunek muzyki reggae. Właściwie trudno jest zrozumieć muzykę Boba Marleya bez znajomości Rastafari. Jego wiara również jest dobrze znana i nie wymaga dalszego objaśnienia. Jest wyraźne, że Rastafari jest bardzo zakorzeniona w muzyce Wailers. W 1970 Aston Familyman Barrett i jego brat Carlton (bas i bębny) połączyli się z Wailers. Przyszli do zespołu jako niekwestionowana najbardziej twarda sekcja rytmu w Jamajce; ich reputacja podczas następującej dekady nie miała się zmniejszać. Jakkolwiek zespół był jeszcze nieznany na arenie międzynarodowej. To miało się zmienić, gdy w 1972 Wailers podpisali kontrakt z Island Records. To był rewolucyjny ruch dla międzynarodowej sławy grupy, jak i dla całej muzyki reggae. Po raz pierwszy artyści reggae mieli taki sam dostęp do najlepszych studiów i najlepszego sprzętu. Byli traktowani tak samo jak grupy rockowe. Przed podpisaniem kontraktu z Island Records, było rozważane, że tam reggae sprzedawało się tylko w pojedynczych i tanich pirackich egzemplarzach. Pierwszy album Wailers Catch A Fire złamał wszystkie reguły: płyty były pięknie pakowane i mocno promowane. I to był początek długiego wspinania się na międzynarodowy szczyt sławy i uznania. W następnym roku wydano Burnin Lp. Odgrzał on stare piosenki, takie jak " Duppy Conquerer ", " Small Axe " i " Put In On ". Do nich dodano nowe, kawałki takie jak " Get Up Stand Up " i " I Shot The Sheriff " (który też był nagrany przez Erica Claptona, piosenka zdobyła pierwsze miejsca w Ameryce). W 1975 Bob Marley & Wailers wypuścili nadzwyczajny album: Natty Dread i latem odbył trasę po Europie. Koncerty były rejestrowane i później została wydana płyta Live, razem z singlem " No Woman No Cry ". Robiły one sukces w Brytanii. Od tamtego czasu Buny i Peter zostawili kapelę, aby rozpocząć solowe kariery. Rastaman Vibration w 1976 wbiła się do zwariowanej ameryki i trafiła na szczyty list. Jak do tej pory dla wielu było to, najlepsze i najbardziej jasne wytłumaczenie muzyki i wiary Marleya. Na Rastaman Vibration znajdowały się " Crazy Baldhead ", " Johnny Was ", " Who The Cap Fit " i być może najbardziej znaczący " War ". Słowa były zaczerpnięte z wypowiedzi Imperatora Haile Selassiesa. W 1977 wyszedł na rynek Exodus, który potwierdził, że Marley jest międzynarodową gwiazdą. Pozostawał na brytyjskich listach przez 56 tygodni, a trzy single z tej płyty zostały przebojami: " Exodus ", " Waiting In Vain " i " Jamming ". W 1978 zespół wypuścił Kaya, która w pierwszym tygodniu od premiery uderza na numer czwarty w liście brytyjskiej -- Kaya był to album o miłości i oczywiście potędze ganja. W kwietniu 1978 roku powrócił na Jamajkę (opuścił, w 1976 gdy w strzelanie nieomal stracił życie), zagrał koncert One Love Peace przed Pierwszym Ministrem Michaelem Manleyem i wówczas przewodniczącym opozycji Edwardem Seagaem. Pod koniec roku po raz pierwszy odwiedził Afrykę, idąc początkowo do Kenii i do Etiopii, duchowego domu Rastafari. Marley wrócił do Afryki w 1980 i zagrał koncert z okazji Dnia Niepodległości Zimbabwe w obecności rządu tego kraju. To był olbrzymi honor dla zespołu. W 1979 został wypuszczony Survival. Europejska trasa trwała następujący rok: kapela dała stutysięczny koncert w Mediolanie. Bob Marley & Wailers był teraz najbardziej cenionym zespołem tamtego roku i nowy album Uprising pojawia się na listach całej Europy. To był okres maksymalnego optymizmu i plany były skierowane na Amerykańską trasę, koncert otwierający ją odbył się następującej zimy. Zagrał na nim Steve Wonder. Bob Marley & Wailers rozpoczeli trasę w Ameryce. Bob zagrał dwa koncerty. Jeden z nich zagrał w Madison Square Garden, ale natychmiast później poważnie zachorował. Diagnozą był Rak. Marley walczył z chorobę osiem miesięcy. Walka ta zakończyła się klęską. Zmarł w szpitalu w Miami 11 maja 1981. Miesiąc przed śmiercią Boba przyznano Mu order za zasługi dla narodów trzeciego świata w uznaniu za jego wkład w rozwój kultury kraju. W czwartek 23 maja 1981, Honorowy Robert Nesta Marley urządił mu urzędowy pogrzeb, na którym było bardzo dużo ludzi z Jamajki. Na jego czele szli Pierwszy Minister i przewodniczący opozycji. Ciało Boba zostało zabrane do jego miejsca urodzenia gdzie do teraz spoczywa. Bob Marley, gdy zmarł miał 36 lat, lecz jego legenda żyje nadal...
My jaramy skuna, a wy heroine [brzydki]
ja rozgrzewam hash, ty gotujesz kokaine
już biegniesz do domu okraść swą rodzine
ja pękam ze śmiechu ty chory skurwysynie! [szydzi]
ODPOWIEDZ