Ocalony

Kino i filmy które żeście oglądali lub chcecie obejrzeć.
Awatar użytkownika
czesiek
sieje pestki
sieje pestki
Posty: 21
Rejestracja: 21 paź 2014, 13:13

Ocalony

Post autor: czesiek »

Ocalony to produkcja oparta na prawdziwych wydarzeniach, mających miejsce 28 czerwca 2005. Przedstawia dramatyczną i wstrząsającą historię czteroosobowego oddziału snajperów Navy SEALs (Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych Morze, Powietrze i Ląd). Film został zrealizowany na podstawie książki pod tytułem "Przetrwałem Afganistan" autorstwa jedynego ocalałego członka zespołu, Marcusa Luttrella.

Pierwsza połowa filmu rozwija się dość powoli. Oglądamy przygotowania do misji, początek operacji, aż w końcu dotarcie snajperów na wyznaczoną pozycję. Mniej więcej przez pierwszą godzinę obraz jest spokojny, stateczny, na ekranie brak emocjonującej akcji oraz efektów specjalnych. Zamiast tego podziwiamy piękne krajobrazy afgańskich gór i lasów w akompaniamencie hipnotyzującej muzyki Stevea Jablonskyego ("Gra Endera", "Wyspa"). Jesteśmy świadkami typowego rozpoznania terytorium wroga przez członków SEALs. Druga część filmu jest już znacznie dynamiczniejsza; koncentruje się bowiem na ukazaniu przeszło dwugodzinnej, krwawej batalii zespołu snajperów z zastępami popleczników Ahmada Shaha. Ten segment jest niezwykle emocjonujący. Nieprzerwana akcja nie pozwala ani na sekundę odwrócić wzroku od ekranu.

Jednakże film Petera Berga nie jest suchą kroniką wydarzeń. "Lone Survivor" to hołd złożony żołnierzom poległym w operacji "Red Wings". Twórcy gloryfikują śmierć członków zespołu – widzimy ich ogromne poświęcenie oraz oddanie narodowi. Żołnierze ci nawet w najcięższych warunkach nie tracili nadziei i ramię w ramię stawali do nierównej walki. Chociaż ich sytuacja była beznadziejna, nie poddawali się i brnęli do przodu pomimo licznych ran, tragicznego stanu psychicznego oraz braku wsparcia. Produkcja ukazuje też, że do wojny nie można się przygotować. Widać to na przykładzie głównych bohaterów, którzy, mimo że byli szkolonymi przez lata żołnierzami, pod ostrzałem wroga miejscami zaczynali tracić zimną krew, panowanie nad sobą, a nawet działać pod wpływem impulsu. Na przykładzie postaw bohaterów film propaguje takie wartości, jak: honor, oddanie oraz szacunek.
Efekty specjalne to duża zaleta produkcji. Mimo że pierwszy strzał pada dopiero w 50. minucie (twórcy obrazu długo każą czekać kinomanom na pierwszą scenę akcji), to po kolejnej godzinie filmu nikt nie powinien narzekać na brak widowiskowych scen. Bardzo dobry montaż wraz z doskonałym udźwiękowieniem – za przykład może posłużyć scena, w której Marcus oddaje pierwszy strzał, rozpoczynając tym samym dwugodzinną walkę o przetrwanie – robią piorunujący efekt. Trzeba też zaznaczyć, że produkcja jest brutalna, nie ma tutaj mowy o żadnych ugrzecznieniach. Twórcom dobrze udało się uchwycić realia wojenne, dzięki czemu obraz jest realistyczny i miejscami szokujący.

Przyzwoicie film wypadł od strony aktorskiej. Główni bohaterowie obrazu, mimo że zostali dość słabo zarysowani przez scenarzystów, nie są widzom obojętni. Szczątkowe informacje na temat ich życia osobistego, plany na przyszłość, rozmowy z rodziną czy zachowanie i postępowanie w jednostce dowodzenia oraz obozie treningowym, pozwalają nam poznać cząstkę ich charakteru, co umożliwia utożsamienie się z nimi. Żałuje tylko, że twórcy potraktowali bohaterów po macoszemu, skupiając w szczególności na dokładnym przedstawieniu misji zamordowania przywódcy talibów, Ahmada Shaha. Dzięki temu operacja oddziału SEALs byłaby jeszcze bardziej dramatyczna i tragiczna, a śmierć kolejnych członków zespołu robiłaby większe wrażenie. Niemniej przekonujące aktorstwo Taylora Kitscha ("John Carter", "Pakt milczenia", "Battleship: Bitwa o Ziemię") oraz Marka Wahlberga ("Ted", "Kontrabanda", "Fighter") rekompensuje niedbalstwo scenarzystów. Ich kreacje są bardzo poruszające, tchnęli życie w słabo zarysowanych bohaterów. Zresztą wszyscy aktorzy zagrali z dużym zaangażowaniem, wkładając w rolę całe swoje serce, co widać na ekranie. Wracając do Wahlberga, aktor zaliczył jeden z najlepszych występów na przestrzeni ostatnich pięciu lat, a trzeba przyznać, że pojawił się w kilku naprawdę dobrych produkcjach. Na drugim planie, w epizodycznej roli, wystąpił Eric Bana oraz początkujący, młody Alexander Ludwig.
Awatar użytkownika
edek
sieje pestki
sieje pestki
Posty: 20
Rejestracja: 21 paź 2014, 14:10

Re: Ocalony

Post autor: edek »

Oglądałem, bardzo fajny film.
Awatar użytkownika
Leslaw
sieje pestki
sieje pestki
Posty: 8
Rejestracja: 21 paź 2014, 15:10

Re: Ocalony

Post autor: Leslaw »

Jak dla mnie trochę scenarzyści przesadzili z ilością postrzałów i upadków bohaterów tego filmu.
Awatar użytkownika
wacek
sieje pestki
sieje pestki
Posty: 17
Rejestracja: 21 paź 2014, 13:16

Re: Ocalony

Post autor: wacek »

To prawda, ale film całkiem całkiem.
Awatar użytkownika
KMD
super grower
super grower
Posty: 827
Rejestracja: 24 sie 2010, 20:32

Re: Ocalony

Post autor: KMD »

Zgadza się bardzo dobry film.
Jako admin forum Polecam Wam sklep THC-THC.COM, który posiada biuro obsługi klienta w Hiszpanii, więc jest w 100% Bezpieczny.
Awatar użytkownika
osiol
super grower
super grower
Posty: 985
Rejestracja: 07 maja 2013, 20:14

Re: Ocalony

Post autor: osiol »

jeśli chcecie liznąć troche klasyki to Podziemny Krąg i Szósty Zmysł "D
Awatar użytkownika
WolnyRastaman
sieje pestki
sieje pestki
Posty: 14
Rejestracja: 21 paź 2014, 14:33

Re: Ocalony

Post autor: WolnyRastaman »

Dokładnie oba super.
Awatar użytkownika
Walus
sieje pestki
sieje pestki
Posty: 7
Rejestracja: 21 paź 2014, 14:30

Re: Ocalony

Post autor: Walus »

A co powiecie o serialu The Walking Dead ? Ja od jakiegoś czasu zacząłem oglądać i powiem że bardzo mnie wciągnął .
Awatar użytkownika
KMD
super grower
super grower
Posty: 827
Rejestracja: 24 sie 2010, 20:32

Re: Ocalony

Post autor: KMD »

Bardzo dobry serial ale proponuję założyć nowy temat dla The Walking Dead jeśli chcecie o nim pisać.
Jako admin forum Polecam Wam sklep THC-THC.COM, który posiada biuro obsługi klienta w Hiszpanii, więc jest w 100% Bezpieczny.
Awatar użytkownika
WolnyRastaman
sieje pestki
sieje pestki
Posty: 14
Rejestracja: 21 paź 2014, 14:33

Re: Ocalony

Post autor: WolnyRastaman »

W sobotę obejrzałem Ocalonego 8/10.
ODPOWIEDZ