Oświetlenie

Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat uprawy i hodowli marihuany oraz konopi.
Awatar użytkownika
Nico
super grower
super grower
Posty: 966
Rejestracja: 15 cze 2013, 21:19

Oświetlenie

Post autor: Nico »

Odpowiednie oświetlenie to podstawowy warunek powodzenia uprawy, konopie są roślinami które do prawidłowego rozwoju wymagają bardzo dużo światła. Uprawiane przy zbyt niskim jego natężeniu, nie tylko będą znacznie wolniej rosły, ale także nie wytworzą gęstych kwiatostanów. Zamiast obfitego plonu, otrzymacie dychawiczne krzaczki składające się z łodyg i paru zmarniałych liści.

Pamiętajcie !!! Światło jest najważniejszym czynnikiem decydującym o wysokości plonów.

Światło jest także podstawowym czynnikiem regulującym cykl życiowy konopi, które są rośliną dnia krótkiego. Oznacza to tyle, że gdy dzień jest długi pozostają w fazie wzrostu, a kwitnąć zaczynają gdy mają odpowiednio długi okres zaciemnienia.

Dlatego uprawa podzielona jest na 2 etapy:

Wzrost wegetatywny. Rośliny są oświetlane przez 18 do 24 h na dobę.

Kwitnienie. Rośliny są oświetlane przez 12 h a przez następne 12 h mają noc. Odpowiednio długie zaciemnienie jest niezbędne dla wywołania i utrzymania kwitnienia. Nie dotyczy to odmian AF - których kwitnienie jest warunkowane wiekiem.

Konopie są roślinami światłolubnymi, najlepiej rozwijającymi się przy natężeniu światła ok. 50.000 [urlhttp://www.growenter.com/viewtopic.php?f=82&t=1472]lux[/url]. Poza natężeniem ważna jest barwa światła. Najbardziej aktywne w fotosyntezie jest światło niebieskofioletowe i czerwone , najmniej zaś światło zielone (tzw. widmo czynne fotosyntezy - długości fali ~400do450 nm i ~650-670 nm).

Niebieska barwa (6500K) wskazana jest na fazę wzrostu (weg) czerwona (2100K) na kwitnienie (flo).

Temperatura barwowa pokazuje barwy poszczególnych źródeł światła.

Poniżej skuteczność świetlna (wydajność światła) dla poszczególnych źródeł światła:

Jednostka: lumen/wat (lm/W)

Żarówka: 8-10 lm/W
Żarówka energooszczędna: 50 lm/W
ŚWIETLÓWKA KOMPAKTOWA CFL: 100 lm/W
Lampa halogenowa: 16 lm/W
Lampa fluorescencyjna: 45-104 lm/W
Biała dioda LED: 26-100 lm/W (231 lm/W osiągnięto w połowie 2011, firma Cree)
Lampa metalohalogenkowa: 85-115 lm/W
Wysokoprężna lampa sodowa: 150 lm/W
Niskoprężna lampa sodowa: 200 lm/W


Wykaz możliwych do zastosowania źródeł światła:


Świetlówki. Lampy fluorescencyjne.

Do początku lat 80-tych większość rolników używała świetlówek. Był to pierwszy powszechnie stosowany typ oświetlenia w uprawach wewnętrznych. Świetlówki są bardzo zróżnicowane jeśli chodzi o ich wydajność, niektóre z najnowszych typów nie są wiele gorsze od lamp metalohalogenkowych, ale wydajność tych najłatwiej dostępnych i najbardziej poręcznych takich jak np. świetlówki kompaktowe nie jest najwyższa. [max to ok. 65 lm/W]
Świetlówki świetnie nadają się do ukorzenianych klonów czy roślin matek przeznaczonych na klony. Jednakże podczas kwitnienia znacznie lepiej sprawdzają się dużo wydajniejsze lampy sodowe i metalohalogenkowe.

Optymalna odległość od roślin:
Ponieważ świetlówki emitują "rozproszone światło" i nie powinny się znajdować dalej niż 10 cm od szczytów


HPS. Wysokociśnieniowe lampy sodowe.

Są jednym z najbardziej wydajnych źródeł światła sztucznego i są dostępne w szerokim zakresie mocy 50, 70,100, 150, 250,400,600 oraz 1000W. Światło tych lamp zapewnia wystarczająco szybki przyrost roślin podczas okresu wegetacyjnego i jest prawie idealne podczas kwitnienia. Lampy sodowe zapewniają praktycznie cały zakres światła potrzebnego roślinie.
Jedyną wadą tych lamp jest to, że emitują one stosunkowo mało światła z zakresu niebieskiego. Ponadto wydzielają stosunkowo dużo ciepła więc wymagają sprawnej wentylacji.
Lampy HPS to najpowszechniej stosowane źródło światła przy uprawie konopi.

Ostatnio pojawiły się także specjalne lampy HPS SON przeznaczone do doświetlania roślin w uprawach szklarniowych np. lampy son argo firmy Philips, które mają nieco lepsze widmo światła od lamp standardowych.



MH. Lampy metalohalogenkowe.

Emitują światło białe, lampy te dają światło bogate w promieniowanie niebieskie i dlatego, są często używane przez hodowców podczas wzrostu wegetatywnego. Podczas kwitnienia najczęściej używane są lampy sodowe które z uwagi na przewagę światła czerwonego w widmie uważane są za korzystniejsze. Lampy MH mają mniejszą wydajność świetlną od HPS.


Lampy LED

Muszą być one łączone w zestawy dla lepszej wydajności i zabezpieczenia przed wilgocią i awariami.
Zasilanie LED rozwiązuje się już nie za pomocą balastu, ale precyzyjnego zasilacza, który dostarcza prąd wysokiej jakości do żarówek, aby ich efektywność była optymalna.
Światło w żarówkach LED tworzy się na zasadzie elektroluminescencji, której wynikiem jest wytworzenie fotonów – energii świetlnej. Największą wydajność osiągają one w bardzo określonej temperaturze.
Obecnie lampy LED używa się do wegetacji i kwitnienia medycznych konopi oraz innych eksperymentów hodowlanych na mniejszą skalę. NIE są one jeszcze jednak konkurencją dla żarówek HPS w komercyjnych szklarniach.


Lampy CFL

Żarówki energooszczędne przeznaczona do uprawy roślin.
Nie potrzebuje żadnego dodatkowego układu zasilania, Nie nagrzewa się tak bardzo jak HPS i nie mamy kłopotów z wysoką temperaturą. Żywotność jest kilka razy dłuższa niż u lamp HPS. Elektroniczny układ zasilania wmontowany w żarówkę zwiększa jej energooszczędność. W wersji DUAL posiadają barwę 6500K/2100K (wzrost + kwitnienie).
ODPOWIEDZ