Własny ogród hydroponiczny

Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat uprawy i hodowli marihuany oraz konopi.
Awatar użytkownika
osiol
super grower
super grower
Posty: 985
Rejestracja: 07 maja 2013, 20:14

Własny ogród hydroponiczny

Post autor: osiol »

Uprawa bez glebowa - hydroponiczna - obecnie zyskuje coraz więcej zwolenników. Chociaż niektórzy, szczególnie początkujący ogrodnicy uważają ją, za co najmniej tak trudną jak napisanie pracy habilitacyjnej z fizyki jądrowej. Nie taki diabeł straszny jak go malują. Jak z każdą nową wiedzą potrzeba trochę czasu, chęci i praktyki, aby ją przyswoić.

Zestawy do uprawy bez glebowej dzielą się na systemy aktywne i pasywne. Prosto tłumacząc systemy aktywne mają w swoim składzie różnego rodzaju urządzenia elektro-mechaniczne (w większości pompy wodne lub/i powietrzne) zapewniające wymuszony przepływ pożywki odżywiający roślinki, a pompy powietrzne zapewniają odpowiednie jej natlenienie. Zestawy pasywne nie mają takich udogodnień. Przepływ pożywki nie jest wspomagany niczym, poza prostymi prawami fizyki. Do trzeciej podgrupy zaliczyć możemy zestawy aeroponiczne, które nie są właściwymi uprawami hydroponicznymi, jednak biorąc pod uwagę fakt, że nie stosujemy ziemi pozwolę sobie zaliczyć je do upraw hydroponicznych. Zestawy aeroponiczne wytwarzają za pośrednictwem odpowiednich urządzeń elektrycznych mgiełkę z pożywki, która w postaci gazowej dociera do systemu korzeniowego roślin. Zestawy takie są bardzo drogie i poza niezaprzeczalnymi zaletami mają jedną wadę jak i wszystkie systemy aktywne. Wystarczy brak prądu i nasze krzaczki umierają.
Planując przygodę z hydroponiczną uprawą konopi absolutną koniecznością jest nabycie dobrego pH-metru mierzącego z dokładnością, co najmniej 0,1 stopnia pH. Niewłaściwe pH (za wysokie lub za niskie) może zabić nasze cenne krzaczki szybciej niż brak któregokolwiek składnika w pożywce. Zakup pasków bibuły wskaźnikowej jest sensowny jedynie, jeżeli macie dostęp do sklepów z zaopatrzeniem dla chemików, ponieważ te ze sklepów ogrodniczych sprzedawane są po cenach tak wysokich (kilkanaście złotych za 10 pasków + barwna skala), że absolutnie nie opłaca się ich kupować.

Obrazek

Schemat działania pasywnego sytemu hydroponicznego.

Medium do uprawy

Wełna mineralna (Rockwool) jest bardzo popularnym medium do upraw bez glebowych wykorzystywanym z powodzeniem przez rolników na całym świecie. Dostępna jest pod różnymi postaciami: bloczków różnych wielkości, mat oraz wstęg. W budownictwie dostępne są pod postacią płyt 5X50X100, które można bez problemu wykorzystać w domowym ogrodzie. Wełna mineralna jest w swojej strukturze zbliżona do włókna szklanego i podobnie jak ono, jeżeli jest sucha pyli rakotwórczymi włóknami, które są bardzo szkodliwe dla zdrowia. Łatwo można jednak temu zapobiec mocząc ją. Podczas pracy konieczne jest używanie rękawiczek, ponieważ ostre włókna wełny prawie bezboleśnie wbijają się w dłonie powodując później dotkliwy ból i swędzenie. Przydadzą się także okulary ochronne i maseczka ochraniająca nasze drogi oddechowe. Jeżeli się już wam to przydarzy polecam posmarować dłonie jakimś mydłem w płynie odczekać kilka minut i spłukać delikatnie bieżącą wodą. W razie konieczności czynność powtórzyć.
W handlu dostępne są także dedykowane do upraw hydroponicznych bloczki i listwy z wełny mineralnej będące bardzo wygodne w użyciu. Produkuje je znana firma "Grodan", która ma w swojej ofercie dziesiątki kształtów w różnych rozmiarach.

Keramzyt
Ma postać małych kuleczek koloru wypalonej cegły i wielkości grochu. Jest to kolejny popularny materiał stosowany z powodzeniem do hodowli bez glebowych. Jest to surowiec wykorzystywany w budownictwie, jako izolacja cieplna i akustyczna. Charakteryzuje się dużą przepuszczalnością dla wody i powietrza, jest także stosunkowo lekki.

Perlit i Wermikulit
Jest to także surowiec wykorzystywany w budownictwie. W uprawie hydroponicznej jest używany sam lub w mieszankach. Dodawany jest także do mieszanek z ziemią ogrodniczą czyniąc zawierające go mieszanki lepiej przepuszczalnymi dla gazów i wiążąc wodę zapewnia optymalne warunki rozwoju systemowi korzeniowemu.

Hydroponiczny zestaw pasywny

Obrazek

Jeżeli chcecie zacząć przygodę z uprawą bez glebową i nie chcecie inwestować nawet niewielkich pieniędzy w pompkę akwariową lub z jakiegokolwiek innego powodu nie jesteście zainteresowaniem używaniem zestawów aktywnych, nic nie stoi na przeszkodzie, aby własnym sumptem wykonać prostą doniczkę pasywną.
System ten wykorzystuje fizyczne właściwości kapilar, czyli bardzo cienkich rurek wsysających wodę wbrew sile powszechnego ciążenia. Do jego budowy najłatwiej wykorzystać dwa takie same plastikowe wiadra, z których jedno będzie zawierać medium hydroponiczne, a drugie będzie rezerwuarem pożywki. Wiadro górne należy wymyć z pozostałości farby lub innej substancji, wcześniej w nim przechowywanej. Trzeba pamiętać by nie wykorzystywać wiader po farbach olejnych, chlorokauczukowych czy zawierających produkty ropopochodne.

Obrazek

W dnie należy wywiercić cztery do sześciu okrągłych otworów o średnicy 2-4 centymetrów. Przez nie należy przewlec dwa, (jeżeli wywierciliście cztery otwory) lub trzy pęki nylonowego sznurka, jeżeli wywierciliście sześć otworów. Stosowany sznurek powinien być nylonowy lub konopny (sic!), a to z prostego powodu tylko te dwa materiały nie gniją w kontakcie z wodą. Długość sznurków powinna być tak dobrana, aby wolne wystające z doniczek końce dosięgały dna drugiego wiadra będącego rezerwuarem pożywki. Sznurki powinny się krzyżować wewnątrz doniczki tak, aby powierzchnia styku z medium hydroponicznym była jak największa. Dobrze jest także rozpleść sznurek na pojedyncze pasma. Następnie wystarczy napełnić doniczkę wybranym medium i po napełnieniu dolnego pojemnika w ten sposób, aby sznurki były zanurzone w pożywce. W tym prostym systemie dobrze sprawdza się wełna mineralna i keramzyt. Po tych czynnościach wstępnych nasz zestaw hydroponiczny jest gotowy do użycia.

Obrazek

Prostota tego układu dwóch wiader może budzić nieufność, jest to jednak pełnowartościowy zestaw hydroponiczny, dzięki któremu można wyhodować całe kilogramy mocnej aromatycznej marihuany. Układu tego nie trzeba regulować, ponieważ, jeżeli jest prawidłowo zbudowany pracę jego regulują proste procesy fizyczne. Dzięki temu jest to niemal całkowicie "idioto odporna" doniczka, polecana początkującym hodowcom chcącym zdobyć doświadczenie w uprawie bez glebowej. Podobnie jak w przypadku poprzedniej aktywnej konstrukcji, pojemniki powinny być nieprzepuszczalne dla światła, co zabezpieczy pożywkę przed rozwojem niekorzystnych glonów powodujących jej zakwitanie. Pożywkę należy wymieniać w okresach sugerowanych przez producenta konkretnej stosowanej przez was formuły nawozowej lub, gdy takich sugestii nie ma, co cztery tygodnie.
Nie bójcie się rozwijać, dajcie sobie prawo do popełniania błędów. Bez tych prostych czynników po prostu nauka staje się mniej efektywna, a rozwój wolniejszy. Konopie to rośliny, które bezsprzecznie zasługują na szacunek, ale to także SILNY I ODPORNY CHWAST! Powodzenia w eksperymentach.
Awatar użytkownika
Korki
Poleca
Posty: 60
Rejestracja: 17 kwie 2011, 14:05

Re: Własny ogród hydroponiczny

Post autor: Korki »

Wszystko o hydro, hydroponice https://seeds.com.pl/kategoria/hydroponika/ można się tam dowiedzieć co i jak w tej uprawie.
ODPOWIEDZ