Indica vs. Sativa

Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat uprawy i hodowli marihuany oraz konopi.
Awatar użytkownika
Nico
super grower
super grower
Posty: 966
Rejestracja: 15 cze 2013, 21:19

Indica vs. Sativa

Post autor: Nico »

Z punktu widzenia nauki (oraz prawa) jedno i drugie to Cannabis Sativa L.
W praktyce indica i sativa to nazwy używane na określenie dwóch biegunów „spektrum” konopi. Spektrum to obejmuje mnóstwo różnych wzorców wzrostu, cech i rodzajów działania, które w większości są wynikiem niezwykłych zdolności konopi w zakresie adaptacji do środowiska. Pod względem genetycznym i krzyżowania wszystkie konopie należą do tej samej rodziny.

INDICA:

Większość odmian indiki pochodzi z południowej Azji oraz subkontynentu indyjskiego (Afganistanu, Pakistanu, Indii, Tybetu, Nepalu itp.).
Konopie indica są przysadziste i krępe, ze zwartymi, grubymi i aromatycznymi pączkami. Pączki indiki zwykle wyrastają kiściami, które rozłożone są nierównomiernie (nieregularne tzw. „międzywęźla”).
Indiki to odmiany szybciej kwitnące – ich czas kwitnienia wynosi zwykle od 6 do 9 tygodni.
Po rozpoczęciu fazy kwitnienia indiki zazwyczaj nie mają szybkiego przyrostu wysokości. Można oczekiwać, że do końca okresu kwitnienia indica przyrośnie o 50-100% swojej dotychczasowej wysokości.
Działanie indiki generalnie określa się mianem „stone”, co oznacza, że jest bardziej skupione na ciele. Może potęgować wrażenia fizyczne, takie jak smak, dotyk i dźwięk. Ma działanie relaksujące – psychicznie i fizycznie – a w większych dawkach może działać nasennie.

Obrazek

SATIVA:

Sativy generalnie pochodzą z regionów równikowych – Tajlandii, Kambodży, Jamajki, Meksyku itp.
Uprawiane w takich samych warunkach sativy osiągają większą wysokość niż indiki. Pączki sativy zwykle są większe niż indiki, nie zbijają się w kiście wokół międzywęźli, lecz wyrastają na całej długości gałązek. Po wysuszeniu najczęściej są jednak lżejsze niż pączki indiki, ponieważ mają mniejszą gęstość. Poza tym pączki sativy, zarówno świeże, jak i po wysuszeniu, mają zwykle mniej intensywny zapach.

Sativy dłużej kwitną. Czas kwitnienia wynosi na ogół od 9 do 12 tygodni. Jednak faza wegetacyjna PRZED kwitnieniem jest o wiele krótsza niż w przypadku indiki. W sumie więc sativy potrzebują mniej więcej tyle samo czasu, co indiki (czasem nawet mniej pod względem „godzin światła”)
Sativy zwykle nadal rosną w górę w czasie kwitnienia, często 3- lub 4-krotnie zwiększając wysokość osiągniętą w fazie wegetacyjnej. Dzieje się tak dlatego, że w klimacie równikowym nie ma tak dużych różnic między zimą i latem pod względem długości dnia i nocy. W związku z tym sativy w swoim naturalnym środowisku rosną i kwitną jednocześnie. Dlatego uprawiając sativę w pomieszczeniu zamkniętym, nie należy dopuścić do zbytniego wzrostu roślin w fazie wegetacyjnej przed indukowaniem kwitnienia. W przypadku wielu odmian sativy hodowanych ze szczepek kwitnienie można indukować od razu po ukorzenieniu się szczepki.

Pomimo mniejszej wagi i potencjalnie dłuższego okresu kwitnienia sativy cenione są przez wielu hodowców za euforyczne działanie. Można określić je jako intelektualne, energetyczne, kreatywne, rozśmieszające lub nawet psychodeliczne. Jest mniej przemożne niż efekt „stone” indiki i raczej nie sprzyja zasypianiu.

Obrazek
ODPOWIEDZ