Faza Kwitnienia

Czyli ogólne pytania związane z uprawą i hodowlą konopi.
Awatar użytkownika
LAZLO31
sieje pestki
sieje pestki
Posty: 48
Rejestracja: 15 wrz 2010, 1:52

Faza Kwitnienia

Post autor: LAZLO31 »

Krytyczna jest tu długość dnia.
Z punktu widzenia botanika kwitnienie rozpoczyna się wraz z pojawieniem się pierwszych kwiatów, czasami trafia się to już na relatywnie młodych roślinach. Z bardziej praktycznego punktu widzenia, początek kwitnienia związany jest z momentem gdy na szczytach rozgałęzień wyrastają głównie kwiaty. Niewielkie ilości dużych liści ze zmniejszającą się ilością „palców” będą się pojawiać się jeszcze przez większa cześć tej fazy wzrostu.

Krytyczna długość dnia która wywołuje kwitnienie jest zróżnicowana w zależności od odmiany i płci. Wszystkie żeńskie rośliny tej samej odmiany zwykle zaczynają kwitnienie w przeciągu kilku dni. Wcześnie kwitnące odmiany zaczynają kwitnienie już w drugim tygodniu lipca (długość dnia > 15 h), ale mogą dojrzewać znacznie wolniej od odmian które zakwitają jeden lub 2 miesiące później gdy długość dnia jest zredukowana do 13h lub 12h.

Prawie pozbawione liści kiście kwiatów na roślinach męskich dojrzewają znacznie szybciej niż rośliny żeńskie. U większości odmian zauważalny jest także znaczny wzrost odległości pomiędzy internodami i silny wzrost na wysokość.

Początek kwitnienia jest znacznie trudniejszy do precyzyjnego zaobserwowania u żeńskich roślin. Zwykle dalej rosną one wytwarzając dużo liści (jest to mocno zróżnicowane w zależności od odmiany, ale większość odmian wytwarza tak dużo liści, że zwiększenie gęstości szczytów może pozostać niezauważone przez pierwsze 2 tygodnie kwitnienia).

Żeńskie kwiatostany. Szczyty są tak naprawdę dodatkowymi skróconymi rozgałęzieniami które formują się na szczycie i odgałęzieniach rośliny.

Nowe przyrosty składają się głównie z kwiatów i zredukowanych liści, aczkolwiek małe liście ze zredukowaną ilością palców nadal się pojawiają. Stosunek ilości kwiatów do liści zależy mocno od odmiany. Odmiany w których dominuje sposób wzrostu sativy mają tendencje do tworzenia długich cienkich szczytów o średniej lub niewielkiej gęstości. Rasy w których dominuje indica tworzą bardziej zbite szczyty.

Powolne formowanie szczytów jest powodem tego, że sativy długo kwitną, natomiast u szybko zakwitających hybryd indyjki młode kompaktowe szczyty mogą pojawić się zaledwie po kilku tygodniach geretatywnego wzrostu. U większości odmian "szczyty" nie pokazują się przed 4 tygodniem kwitnienia. Kształt, masa i gęstość kwiatostanów jest różna prawie u każdej z odmian, tak samo jak ilość gruczołów żywicznych pojawiających się na kwiatach i liściach.
ODPOWIEDZ