Strona 1 z 1

Informacje o odbłyśnikach

: 11 sty 2014, 13:13
autor: osiol
Pierwszy z testów na utratę skuteczności, przeprowadzony w 1980 roku, miał na celu wskazanie typu oprawy najlepiej utrzymującej wysoką skuteczność w okresie swej żywotności. Analizowano charakterystyki skuteczności opraw trzech typów:
1) zamknięta i uszczelniona, z anodyzowanym odbłyśnikiem aluminiowym;
2) otwarta u dołu i góry, z anodyzowanym odbłyśnikiem aluminiowym;
3) otwarta u dołu i góry, z odbłyśnikiem ze szkła borokrzemianowego z aluminiową, uszczelnioną czaszą zewnętrzną.
Oprawy każdego z tych typów umieszczono w „ zanieczyszczonym środowisku” na okres 6-ciu miesięcy. Po tym okresie przeprowadzono testy określające wydajność w lumenach w porównaniu do wydajności początkowej. Oprawy szczelne z odbłyśnikiem aluminiowym wykazały utratę rzędu 23% LDD. Oprawy otwarte z odbłyśnikiem aluminiowym utraciły 12% LDD wydajności początkowej , a oprawy otwarte z odbłyśnikiem borokrzemianowym 4% LDD . LDD = (1 – utrata skuteczności wskutek zabrudzenia)

Obrazek


Odbłyśniki kierują światło głównie przez wykorzystanie zjawiska odbicia światła. Mogą być one skupiające lub rozpraszające światło. Odbłyśniki rozpraszające są najczęściej lakierowane na biało. W przypadku odbłyśników skupiających, o rozsyle światła i sprawności oprawy decyduje kształt odbłyśnika. Odbłyśniki kuliste odbijają światło do ogniska. Odbłyśniki elipsoidalne skupiają światło w drugim ognisku elipsy. Odbłyśniki paraboloidalne ukierunkowują światło równolegle do osi odbłyśnika.Na jakość odbłyśnika wpływa kształt i materiał z którego jest wykonany.