Zapraszamy 10 marca na Okrągły Stół w Opolu

Różne newsy i wiadomości, artykuły konopne o marihuanie.
Awatar użytkownika
starter_MJ
grower
grower
Posty: 556
Rejestracja: 27 sty 2011, 20:42

Zapraszamy 10 marca na Okrągły Stół w Opolu

Post autor: starter_MJ »

przejmie informujemy, iż z inicjatywy Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej,

10 marca w Opolu odbędzie się Okrągły Stół poświęcony leczeniu osób uzależnionych od narkotyków w województwie opolskim.

Spotkanie to odbędzie się w ramach cyklu realizowanych w całej Polsce dyskusji
„Długo, drogo, nieskutecznie – leczenie uzależnień narkotykowych w Polsce”.

W spotkaniu wezmą udział reprezentanci następujących instytucji:
Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii,
Helsińska Fundacja Praw Człowieka,
Urząd Miasta Stołecznego Warszawy,
Narodowy Fundusz Zdrowia

„Długo, drogo, nieskutecznie – leczenie uzależnień narkotykowych w Polsce”, to nazwa cyklu spotkań zaplanowanych przez Polską Sieć i Biuro Rzecznika Praw Osób Uzależnionych w roku bieżącym, które odbywają się w całej Polsce. Pierwsze spotkanie z cyklu odbyło się w Gdańsku. Trójmiasto i Pomorze, to miejsce szczególne, tu wszystkie polskie problemy występują w sposób zwielokrotniony. Rekordowe jak na nasz kraj nakłady finansowe na pomoc uzależnionym, przy deficycie podstawowych zabezpieczeń leczniczych, słaba konkurencja organizacji pozarządowych, monopolizacja leczenia przez ośrodki stacjonarne, no i problem główny, brak leczenia substytucyjnego. Obecnie miastem, które odwiedzimy będzie Opole, gdzie rynek usług leczniczych jest niemal całkowicie zdominowany przez ośrodki stacjonarne, niewystarczająco finansowane lecznictwo ambulatoryjne, brak terapii substytucyjnej, podstawowej stosowanej w Europie formy pomocy uzależnionym od opiatów.


OKRĄGŁY STÓŁ

Spotkania Okrągłego Stołu organizowane przez Polską Sieć Polityki Narkotykowej we współpracy Biurem Rzecznika Praw Osób Uzależnionych i innymi organizacjami, służą inicjowaniu debaty dotyczącej problematyki narkotykowej oraz wymianie fachowej wiedzy. Interesują nas najbardziej kwestie trudne, te wokoło których dyskusji brakuje lub jest niedostatecznie merytoryczna. Spotkania mają odpowiedzieć na pytanie, czy jako eksperci jesteśmy w stanie wskazać instytucjom publicznym i samorządowym konkretne rozwiązania. Podstawowym celem Okrągłych Stołów są rekomendacje.

Podczas tegorocznych Okrągłych Stołów, szukać będziemy tak jak dotąd, odpowiedzi na konkretne pytania. Dlaczego polski system leczenia uzależnień, mimo ponoszonych stosunkowo znaczących nakładów finansowych, obejmuje opieką tak mało osób. Dlaczego wolimy leczyć nieskutecznie, ignorując doświadczenia innych krajów, dlaczego dodatkowo nie potrafimy przedstawić racjonalnych argumentów na obronę istniejącego modelu pomocy. Co należy zrobić, by system leczenia naprawić. Część spotkań organizowanych będzie nie jak dotąd w Warszawie, ale w miastach i regionach, gdzie równowaga w dostępie do leczenia jest szczególnie zachwiana. Są to miejsca o słabo rozwiniętej strukturze opieki ambulatoryjnej, pozbawione terapii zastępczej, gdzie nakłady na leczenie stacjonarne przekraczają 80 % całości ponoszonych przez NFZ na terapie narkotykowe (pomorski, warmińsko-mazurski, podlaski), a nawet 90 % (opolski). Organizatorzy akcji zaprosili do współpracy Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii, Helsińską Fundację Praw Człowieka, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Narodowy Fundusz Zdrowia. Rolą KBPN, będzie przedstawienie uczestnikom spotkań krajowych strategii ochrony zdrowia, w ich części odnoszącej się do problemu używania narkotyków, przedstawienie danych epidemiologicznych, zasobów pomocowych oraz najważniejszych potrzeb społecznych w przedmiotowym zakresie. HFPC zaprezentuje raport z monitoringu lecznictwa stacjonarnego (ośrodków rehabilitacji), które pochłania blisko 75% nakładów NFZ na terapie narkotykowe. W końcu, zadaniem przedstawicieli Miasta Stołecznego Warszawy i Mazowieckiego NFZ, będzie przedstawienie ich doświadczeń w kreowaniu polityki minimalnego zabezpieczenia potrzeb oraz współpracy przy tworzeniu tych zabezpieczeń.

Mazowiecki NFZ kieruje tylko 50% nakładów do lecznictwa stacjonarnego (najniższy odsetek w Polsce), zarazem zabezpiecza ponad 50% wszystkich polskich miejsc w lecznictwie substytucyjnym. Miasto Stołeczne wspiera działania socjalne, działania redukcji szkód, postrehabilitację i rozwija pomoc ambulatoryjną, stara się nadążać za wymogami, które leczeniu uzależnień stawia wiedza naukowa, wykorzystuje doświadczenia europejskie, tworzy systemowe rozwiązania służące dialogowi społecznemu. Obecnie Warszawa i MOW NFZ chcą swoją politykę narkotykową przedstawić innym.


Organizatorzy spotkania:
Biuro Rzecznika Praw Osób Uzależnionych,
Polska Sieć Polityki Narkotykowej,
Stowarzyszenie JUMP 93.

Współpraca: Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii, Mazowiecki Oddział Wojewódzki NFZ, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Sponsor spotkania: Fundacja Stefana Batorego.

Termin: 10 marca 2011 roku, o godzinie 12.00.

Miejsce: Miejskie Centrum Organizacji Pozarządowych, ul. Żeromskiego 3, Opole (w pobliżu kina Helios)
Awatar użytkownika
ganja
sieje pestki
sieje pestki
Posty: 2
Rejestracja: 08 mar 2011, 23:16

Re: Zapraszamy 10 marca na Okrągły Stół w Opolu

Post autor: ganja »

Zobaczymy co wyniknie z tego spotkania, za pewne nic [rasta]
Awatar użytkownika
diselryder
super grower
super grower
Posty: 960
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:54

Re: Zapraszamy 10 marca na Okrągły Stół w Opolu

Post autor: diselryder »

Jak zawsze nic. [konopia]
ODPOWIEDZ