Strona 1 z 1

Grzyby Halucynogenne

: 19 wrz 2009, 21:56
autor: SpOntan*Buch
Łysiczka lancetowata - (Psilocybe semilanceata) - gatunek grzyba należący do rodziny pierścieniakowatych. Ze względu na wygląd i właściwości psychoaktywne łysiczka lancetowata nazywana jest również czapką wolności albo magicznym grzybem. Grzyb dosyć często występujący w Polsce.

Obrazek

Charakterystyka:
Kapelusz
Higrofaniczny, wilgotny, koloru od oliwkowego do jasnobrązowego, także z ciemnymi oliwkowymi lub sinozielonymi plamami, zwłaszcza na obwodzie, wysuszony przybiera kolor od jasnosłomkowego do ochrowego. Wielkość: 5-15 mm średnicy, 3-15 cm wysokości. Powierzchnia gładka, wilgotna, śliska, nieco lepka. Kształt początkowo tępo stożkowaty i zwykle z ostrą brodawką w centrum, z wiekiem stożkowaty do dzwonkowatego, jednak nigdy nie rozpostarty.
Trzon
Brązowooliwkowy, elastyczny, cienki, ok. 1-3 mm średnicy, powierzchnia gładka lub wzdłużnie włókienkowata.
Wysyp zarodników
Ciemnobrązowy. Zarodniki grube, elipsoidalne, gładkie o rozmiarach 6,5-7,5 x 13-15 μm.
Biotop
Występuje głównie na terenach o dużej sumie opadów. W Polsce występuje głównie w górach i na Pomorzu. Owocniki wyrastają od lata do jesieni, pojedynczo lub w grupach po kilka, w trawie i mchach, w miejscach podmokłych, na ścieżkach, na łąkach i wzgórzach. Rosną szczególnie obficie w miejscach wypasu krów i owiec.


Znaczenie


Grzyb trujący: Grzyb słabo trujący, o silnych właściwościach psychoaktywnych właściwych psychodelikom. W celach rekreacyjnych spożywane są w ilości 25-80 sztuk. Wiele osób zażywających grzyby psylocybinowe nazywa je świętymi i przypisuje ich działaniu znaczenie mistyczne. Łysiczki lancetowate zawierają znaczne ilości psylocybiny oraz śladowe psylocyny i baeocystyny. Łysiczki bywają mylone z niegroźnym kołpaczkiem szorstkozarodnikowym również zawierającym psylocybinę, jednak w bardzo małym stężeniu.

Najczęstszymi efektami spożycia grzybów psylocybinowych są:

* Euforia (objawiająca się niekontrolowanymi atakami śmiechu)
* Efekty wizualne (najczęściej deformujące się przedmioty i otoczenie, również ludzie)
* Zmiana percepcji i sposobu myślenia oraz ogólne zmiany postrzegania zmysłowego

Re: Grzyby Halucynogenne

: 21 wrz 2009, 19:53
autor: devilble
dobry opis masz u mnie plusa

Re: Grzyby Halucynogenne

: 22 wrz 2009, 1:17
autor: Holender
Brawo za opis i zdjęcie, dzięki takim opisom forum staje się wartościowsze

Re: Grzyby Halucynogenne

: 22 wrz 2009, 1:52
autor: WeedMen
Dokładnie więcej takich tematów by się przydało

Temat zamykam.