Choroby by DR

Choroby i dolegliwości roślin konopi oraz jak z nimi walczyć.
Awatar użytkownika
diselryder
super grower
super grower
Posty: 960
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:54

Choroby by DR

Post autor: diselryder »

Ponieważ mój poprzedni artykuł na ten temat nie posiadał zdjęć o które prosiliście postanowiłem go usunąć i zmontować nowy.

Za gorąco :
Obrazek

Spójrz dokładnie poniżej i zobaczysz brązowe krawędzie liścia, które są przejawami nacisku gorąca. To uszkodzenie wygląda jak przenawożenie, chyba, że następuje tylko na szczycie roślin najbliżej lamp. Jest tylko jedno rozwiązanie ...podniesienie lampy od roślin, albo obniżenie roślin.

Przenawożenie:
Obrazek

Jest dobra szansa, że ten liść został spalony przez za wysokie stężenie nawozów. Te symptomy są widoczne kiedy koncentracja EC nawozów jest zbyt wysoka.

To jest początek spalenia nawozem:
Obrazek

To wskazuje, że rośliny mają wszystkie składniki odżywcze, które mogą użyć i jest drobny nadmiar. Wystarczy zmniejszyć koncentracje nawozu i problem powinien zniknąć. Jeżeli rośliny nigdy nie stają się gorsze niż liść po lewej (zdjęcie poniżej), wtedy rośliny są prawdopodobnie w porządku. Po prawej stronie widać zdecydowany problem z przenawożeniem. Wysoki poziom składników odżywczych gromadzi się w liściach i powoduje ich wysuszanie i spalanie jako pokazano tutaj. Musisz przepłukać rośliny czystą wodą natychmiast, by pozwolić korzenia wyzdrowieć i zapobiec dalszym uszkodzenia

Zle pH:
Obrazek

Oba liście na zdjęciu poniżej pochodzą od tej samej rośliny. To mogłoby być przenawożenie, ale prawdopodobniejsze jest złe pH. Zbyt wysoki albo zbyt niski poziom pH może spowodować iż roślina przestanie pobierać substancje odżywcze z nawozu i mogą stać się one toksyczne dla rośliny. Wtedy często zdarza się, ze hodowca próbuje uzupełnić niedobory przez dodawanie więcej nawozów, przez co pogarsza tylko sytuacje.

Azot (N)
Azot może być znaleziony zarówno w organicznych i nieorganicznych formach w roślinie i łączy się z węglem, wodorem, tlenem i czasami siarka, by utworzyć aminokwasy, amino enzymy, kwasy nukleinowe , chlorofil, alkaloidy.
Rośliny potrzebują dużo azotu podczas wegetacji, ale łatwo przesadzić. Dodałeś zbyt dużo? przepłucz ziemię wodą.
Zbyt wiele azotu opóźnia kwitnienie. W późnym kwitnięciu dla lepszego smaku, można pozwolić na deficyt azotu.

Niedobór azotu:
Przejawia się brakiem wigoru, powolnym wzrostem, rośliny są słabe i hamują rozwój. Jakość i zbiory będą znacząco zmniejszone. Starsze liście żółkną od braku chlorofilu. Rośliny maja jasno zielone lub żółte starsze liście, mogą uschnąć i odpaść z rośliny. Krawędzie liści nie będą się zwijać. Łodygi, i powierzchnie niższych liści mogą stać się purpurowe.
Obrazek
Jak widać na zdjęciu poniżej pobór azotu z liści podczas ostatniej fazy kwitnienia jest w 100% normalny

Nadmiar azotu:
Liście są często ciemno zielone. Jeżeli nadmiar jest surowy, liście będą schły i zacząć odpadać. System korzeniowy pogarsza się po czasie. Kwiaty są zniekształcone,
z załamaniem się naczyniowej tkanki ograniczającej pobór wody. Odporność na stres jest drastycznie zmniejszona.

Fosfor (P)
Fosfor jest częścią składową pewnych enzymów i białek, (ATP), kwasów rybonukleidowych (RNA), kwasow dezoksyrybonukleidowych (DNA).

Niedóbor fosforu:
Na zdjęciu poniżej widać nie dóbor fosforu podczas kwitnięcia. Liście są ciemno zielone albo czerwone / purpurowe i mogą zżółknąć. Liście mogą zwinąć się zbrązowieć i umrzeć. Mały kwiaty są innym głównym symptomem.
Braki fosforu powodują powolny wzrost, słabe i karłowate rośliny z ciemną zieloną albo purpurową pigmentacją w starszych liściach i łodygach.
Drobne braki podczas kwitnięcia są normalne, ale zbyt duże nie powinny być tolerowane. Czerwone łodygi są normalne dla wielu odmian, mogą tez być symptomem niedoboru N, K i Mg , wiec nie są niezawodnym znakiem niedoboru fosforu. Zbyt dużo fosforu może prowadzić do deficytu żelaza.
Całkowity ciemny zielony kolor z purpurowym, czerwonym, albo niebieskim odcieniem jest częstym znakiem braku fosforu. Niektóre rośliny odpowiadają na brak fosforu przez żółknięcie liści zamiast barwienia na fioletowo. Barwienie na fioletowo jest naturalne dla niektórych odmian.
Obrazek
Na zdjęciu poniżej widać niedobór fosforu podczas wzrostu wegetatywnego. Wielu ludzi myli go z grzybem, uszkodzenie występuje blisko końcówki liścia, jest koloru szarego z bardzo kruchą budową .
Obrazek

Nadmiar fosforu:
Ten problem jest rzadki i zwykle wywołany przez nieprawidłowy poziom pH. Zbędny fosfor może przeszkadzać w dostępności i stabilność miedzi i cynku.

Potas(K)
Potas jest włączony w utrzymywanie stanu wody rośliny,
ciśnienie jej komórek i otwieranie i zamykanie porów. Potas jest wymagany w akumulacji i przemieszczaniu węglowodanów. Brak potasu zmniejszy plon i jakość

Niedobór potasu:
Starsze liście są początkowo dotknięte blednięciem ale wkrótce rozwijają ciemne uszkodzenia
(martwa tkanka). Najpierw widoczny na końcówkach i krawędziach liści. Łodyga i gałęzie mogą stać się słabe i łamliwe, roślina może też wyciągać się. Roślina stanie się podatna na choroby i toksyczność. W dodatku do wyglądu jak przy braku żelaza, końcówki liści zwijają się, a krawędzie spalają się i umierają.
Zbyt dużo sodu (Na) przemieszcza potas (K), powodując jego brak. Deficyt potasu może spowodować tez zbyt dużo wapnia (Ca) albo azotu amonowego
Obrazek
Obrazek

Nadmiar potasu:
Zwykle nie wchłaniany nadmiernie przez rośliny. Zbędny potas może pogorszyć pobieranie magnezu, manganu, cynku i żelaza oraz polepszyć dostępność wapnia.

Magnez(Mg)
Magnez jest częścią składową cząsteczki chlorofilu i służy jako kofaktor w większości enzymów.

Niedobór magnezu:
Brak magnezu może objawić się żółknięciem (które może obrócić się brązowienie) starszych liści. Starsze liście będą pierwszymi, które zostaną zaatakowane. Zaczynając na krawędziach liścia albo końcowe i postępując do wnętrza między żyłami. Zauważ jak żyły pozostają nieco zielone, jak widać na zdjęciu poniżej (pierwsze od góry).
Zauważ jak na zdjęciu 2 i 3 od góry liście zwijają się w górę, to brak magnezu ! Końcówki mogą się zawijać.
To może szybko zostać naprawione przez podlewanie z 1 łyżka stołowa soli Epsom na 4 litry wody. Spróbuj nawożenia dolistnego . W ten sposób rośliny dostana cały azot i magnez jaki potrzebują. Rośliny mogą być spryskiwane roztworem 1/2 łyżeczka do herbaty soli Epsom (rozpuszczonej w gorącej wodzie). Kiedy mieszasz ziemie, użyj 2 wapna palonego łyżeczki do herbaty dolomitu na 4 litry ziemi.
Jeżeli początkowa woda ma ponad 200 ppm, która jest dość twardą wodą, może zamknąć pobór mg i wapna w wodzie. Albo dodaj 1/4 łyżeczki do herbaty soli Epsom na 4 liry wody albo dodaj wapnia { obie metody skutecznie zmniejsza zamkniecie, albo zainwestuj w filtr odwróconej osmozy.
Pobór Mg może zostać zamknięty przez zbyt dużo Ca, Cl albo N. Nie przesadzaj z Mg albo pozbawisz roślinę innych pierwiastków.
Obrazek

Nadmiar magnezu:
Toksyczność magnezu jest rzadka i ogólnie słabo dostrzegalna. Ekstremalnie wysokie poziomy będą zwalczały inne jony w mieszaninie.

Cynk (Zn)
Cynk gra role w tych samych funkcjach enzymu jak mangan i magnez. Więcej niż osiemdziesiąt enzymów zawiera ciasno związany podstawowy dla ich funkcji cynk. Cynk uczestniczy w formacji chlorofilu i pomaga zapobiec jego zniszczeniu .

Niedobór cynku:
Braki ukazują się na młodych liściach, zmniejsza się wielkości liścia i skracają się odstępy między kolejnymi pietrami. Krawędzie liścia często są powykręcane albo pomarszczone. W ciężkich przypadkach umierają.
Deficyt cynku może tez być spowodowany przez za wysokie pH. Braki Zn, Fe i Mn często następują razem i są zwykle od wysokiego pH. Obniż pH, jeżeli to jest problemem substancje staną się dostępne dla rośliny. Jeżeli roślina wygląda naprawdę zle, użyj odżywiania dolistnego. Użyj cynku chelated. Brak cynku powoduje "mały liść"; młodsze liście są wyraźnie mniejsze niż normalnie
Obrazek

Nadmierne podlewanie
"Zbyt duża ilość wody jest jedną z największych pomyłek jakie mogą popełniać ludzie, przyczyną tego jest to, że chcą dać roślinie wszystko co jest jej potrzebne, lecz nadmierna ilość wody nie jest rozwiązaniem. Przez podawanie zbyt dużej ilości wody powodujesz, że korzenie rośliny są zbyt mokre nie mogąc pobierać tlenu z ziemi. Roślina okazuje zbyt dużą ilość wody poprzez: więdnięcie, opadający widok, żółknięcie liści które zaczną później odpadać, także liście które nie są zżółknięte będą odpadały. Jedną z najlepszych metod, jak NIE przelać rośliny jest, podniesienie doniczki gdy ziemia w niej jest sucha później gdy już podlana ( jeden z powodów dlaczego sprytnie jest uzywać lekkich doniczek ). Jeśli podlewasz podlewaj do momentu gdy zobaczysz, że TROSZKĘ wody zaczyna wypływać ze spodu doniczki. Wtedy będziesz wiedział że roślinka ma wystarczajaco wody. Aby zapobiedz przelaniu rośliny możesz wcześniej dodać więcej perlitu do gleby, dolewać wody utlenionej do normalnej wody dla większej zawartości tlenu w wodzie, pomoże to też pozbyć się wewntualnych bakterii w glebie. Po podlaniu odczekaj kilka dni. Mj muszą po podlaniu odstać kilka dni i dopiero wtedy można je podlać ponownie. Jeżeli czubek palca po wsadzeniu w ziemię czujesz że jest suchy, to jest to czas by ponownie podlać roślinę. Wierzchnia warstwa ziemi powinna wyschnąć pomiędzy podlewaniami, jeśli nadal jest wilgotna nie podlewaj. Możesz także użyć testerów woilgotności które możesz dostać w sklepach ogrodniczych.

Trochę mi z tym zeszło ale wydaje mi się że było warto.

[lol]
Ostatnio zmieniony 05 kwie 2011, 12:34 przez diselryder, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
starter_MJ
grower
grower
Posty: 556
Rejestracja: 27 sty 2011, 20:42

Re: Choroby by DR

Post autor: starter_MJ »

Ciekawy temat a,le daj jakieś fotosy. będzie dokładniej...
Awatar użytkownika
diselryder
super grower
super grower
Posty: 960
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:54

Re: Choroby by DR

Post autor: diselryder »

Dodał bym zdjęcia ale nie chce mi wżucić na serwer.Pisze że to nie jest plik graficzny
Awatar użytkownika
Gąbczasty
super grower
super grower
Posty: 919
Rejestracja: 26 sty 2011, 18:05
Lokalizacja: Looney Tunes

Re: Choroby by DR

Post autor: Gąbczasty »

no daj foty bo niektórych objawów nie moge sobie wyobrazić
Moje motto: "NIE MA OPIERDALANIA SIĘ"
mareckiyo
sieje pestki
sieje pestki
Posty: 84
Rejestracja: 27 sty 2011, 19:31

Re: Choroby by DR

Post autor: mareckiyo »

właśnie przydałyby sie fotki tak jak było na stronce mary jane.pl której niestety juz nie widze
Palic zioło jest wesoło :)
Awatar użytkownika
diselryder
super grower
super grower
Posty: 960
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:54

Re: Choroby by DR

Post autor: diselryder »

No więc panowie poprawiłem artykuł.Mam nadzieję że się spodoba. [lol]
Awatar użytkownika
Punky
super grower
super grower
Posty: 2753
Rejestracja: 18 gru 2010, 12:20
Lokalizacja: Holandia

Re: Choroby by DR

Post autor: Punky »

No, zdecydowanie lepiej.
Awatar użytkownika
Gąbczasty
super grower
super grower
Posty: 919
Rejestracja: 26 sty 2011, 18:05
Lokalizacja: Looney Tunes

Re: Choroby by DR

Post autor: Gąbczasty »

no kolego z obrazkami to teraz jest kawał roboty
Moje motto: "NIE MA OPIERDALANIA SIĘ"
Awatar użytkownika
Strachu666
sieje pestki
sieje pestki
Posty: 84
Rejestracja: 20 lis 2010, 19:32

Re: Choroby by DR

Post autor: Strachu666 »

Świetne, wiele mi to pomogło [usmiech]
niepasteryzowany
pierwsze topki
pierwsze topki
Posty: 242
Rejestracja: 07 mar 2011, 19:11

Re: Choroby by DR

Post autor: niepasteryzowany »

to a juz nie wiem gdzie indziej pisze ze podlewa sie 5 razy dziennie a tu ze raz na kilka dni...
Awatar użytkownika
Punky
super grower
super grower
Posty: 2753
Rejestracja: 18 gru 2010, 12:20
Lokalizacja: Holandia

Re: Choroby by DR

Post autor: Punky »

niepasteryzowany pisze:to a juz nie wiem gdzie indziej pisze ze podlewa sie 5 razy dziennie a tu ze raz na kilka dni...
Co to za różnica? Nie robisz bomby że ma być wszystko idealnie. Ja podlewam jak ma sucho.
Awatar użytkownika
diselryder
super grower
super grower
Posty: 960
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:54

Re: Choroby by DR

Post autor: diselryder »

Podlewanie zależy od wieku rośliny.Jak jest młoda to normalne że potrzebuje częściej wody.
Najlepiej opracować swój własny system podlewania.
Awatar użytkownika
Gąbczasty
super grower
super grower
Posty: 919
Rejestracja: 26 sty 2011, 18:05
Lokalizacja: Looney Tunes

Re: Choroby by DR

Post autor: Gąbczasty »

dokładnie dieselr ma rację im młodsza tym częściej musisz podlewać mniejszymi dawkami im starsza tym rzadziej większymi. dlatego że jak jest młoda nie ma korzenia długiego i nie pobiera wody z głębszego obszaru tylko przy powierzchni a przy powierzchni szybciej woda paruje co można zauważyć...
Moje motto: "NIE MA OPIERDALANIA SIĘ"
niepasteryzowany
pierwsze topki
pierwsze topki
Posty: 242
Rejestracja: 07 mar 2011, 19:11

Re: Choroby by DR

Post autor: niepasteryzowany »

u mnie juz leje 6 godzine nie bede musisal dzis isc podlac;)
Awatar użytkownika
Ryder
pierwsze listki
pierwsze listki
Posty: 188
Rejestracja: 28 sty 2011, 13:20

Re: Choroby by DR

Post autor: Ryder »

apropos jeśli rośnie tylko łodyga do góry to znaczy że za mało światła? U mnie tak jest teraz już troche zakopałem roślinke
Grass
pierwsze listki
pierwsze listki
Posty: 131
Rejestracja: 23 kwie 2011, 19:29

Re: Choroby by DR

Post autor: Grass »

no artykul bardzo przydatny ;)) Bravoo !!!
Lece po bicie i pale grass.
Różne jest życie więc pale grass.
Na dnie czy szczycie też pale grass.
Awatar użytkownika
Punky
super grower
super grower
Posty: 2753
Rejestracja: 18 gru 2010, 12:20
Lokalizacja: Holandia

Re: Choroby by DR

Post autor: Punky »

Ryder pisze:apropos jeśli rośnie tylko łodyga do góry to znaczy że za mało światła? U mnie tak jest teraz już troche zakopałem roślinke
Zdecydowanie za mało światła, kup HPSa, a zobaczysz co się stanie.
Awatar użytkownika
Ryder
pierwsze listki
pierwsze listki
Posty: 188
Rejestracja: 28 sty 2011, 13:20

Re: Choroby by DR

Post autor: Ryder »

pójdzie na out w poniedziałek dzisiaj jade przygotować miejscówke
niepasteryzowany
pierwsze topki
pierwsze topki
Posty: 242
Rejestracja: 07 mar 2011, 19:11

Re: Choroby by DR

Post autor: niepasteryzowany »

mam na lisciach takie malutenkie dziurki i zaczyna sie przebarwiac na kolor pomaranczowy co to hmm?
Awatar użytkownika
Punky
super grower
super grower
Posty: 2753
Rejestracja: 18 gru 2010, 12:20
Lokalizacja: Holandia

Re: Choroby by DR

Post autor: Punky »

Coś więcej może powiesz? Wygląda na popalenie nawozem, ale bez zdjęć dużo nie powiem.
niepasteryzowany
pierwsze topki
pierwsze topki
Posty: 242
Rejestracja: 07 mar 2011, 19:11

Re: Choroby by DR

Post autor: niepasteryzowany »

zaraz tam kicam ale nie nawoz uwierz mi bo od 2 tyg nic nie lalem a jak lalem to w takiem mini dawce ze jakby jej nie bylo;) MYSLE ZE SZKODNIKI I KWASNA GLEBA postaram sie wzucic foto
ODPOWIEDZ