Częste Problemy

Choroby i dolegliwości roślin konopi oraz jak z nimi walczyć.
Awatar użytkownika
Holender
grower
grower
Posty: 554
Rejestracja: 18 sie 2010, 20:11

Częste Problemy

Post autor: Holender »

Przelanie

Obrazek

Przesuszenie

Liście stają się pofalowane a roślinka się "kładzie".
Obrazek

Za duże wahanie temperatury dobowej

Marihuana nie lubi zimnych nocy i nie chodzi tu o liście ale głownie o korzenie. Chroń roślinki przed zimnymi nocami.
Obrazek

Oparzenie świetlne

Gdy za duża jasność żarówki. Nie mylić z przegrzaniem (spaleniem).
Obrazek

Złamania

Każdy wcześniej czy później spotka się z tym problemem. Przyczyną może być nieuwaga, wypadek, zwierzęta, nadmierny trening, pogoda.
Rozwiązanie to nie panikować. Marihuana to bardzo żywotna roślinka. Można miejsce złamania usztywnić i związać taśmą. Daj jej tydzień i zobaczysz że odżyje.

Za gorąco

Nie jest to co prawda niedobór pokarmowy ale będzie tutaj omówiony z powodu podobieństwa objawów. Spójrz dokładnie poniżej i zobaczysz brązowe krawędzie liścia, które są przejawami nacisku gorąca. To uszkodzenie wygląda jak przenawożenie, chyba, że następuje tylko na szczycie roślin najbliżej lamp. Jest tylko jedno rozwiązanie ...podniesienie lampy od roślin, albo obniżenie roślin.
W dziale Indoor znajdują się informacje pozwalające dobrać wysokość lampy od szczytów roślin.
Obrazek
Obrazek

Przenawożenie

Jest duża szansa, że ten liść został spalony przez za wysokie stężenie nawozów. Te symptomy są widoczne kiedy koncentracja EC nawozów jest zbyt wysoka.
Obrazek
To jest początek spalenia nawozem. To wskazuje, że rośliny mają wszystkie składniki odżywcze, które mogą użyć i jest drobny nadmiar. Wystarczy zmniejszyć koncentracje nawozu i problem powinien zniknąć. Jeżeli rośliny nigdy nie stają się gorsze niż liść po lewej (zdjęcie poniżej), wtedy rośliny są prawdopodobnie w porządku. Po prawej stronie widać zdecydowany problem z przenawożeniem. Wysoki poziom składników odżywczych gromadzi się w liściach i powoduje ich wysuszanie i spalanie jako pokazano tutaj. Musisz przepłukać rośliny czystą wodą natychmiast, by pozwolić korzenia wyzdrowieć i zapobiec dalszym uszkodzenia.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Złe pH

Oba liście na zdjęciu poniżej pochodzą od tej samej rośliny. To mogłoby być przenawożenie, ale prawdopodobniejsze jest złe pH. Zbyt wysoki albo zbyt niski poziom pH może spowodować iż roślina przestanie pobierać substancje odżywcze z nawozu i mogą stać się one toksyczne dla rośliny. Wtedy często zdarza się, ze hodowca próbuje uzupełnić niedobory przez dodawanie więcej nawozów, przez co pogarsza tylko sytuacje. Rozwiązałem już 100ki problemów z roślinami i muszę przyznać że 90% z nich dotyczyło właśnie pH gleby. Wiele czynników nieustannie wpływa na jej zmianę. Z tych 90% znacząca większość to złe pH wody do podlewania. Jeśli prowadzimy uprawę nastawioną na maksymalny plon a nie tylko przyjemność z samej hodowli to bez pHmetra ani rusz.
Rozwiązanie: Zazwyczaj problemem jest niskie pH. Twarda woda nieznacznie podwyższa pH. Również wapno gaszone i dolomit w małych proporcjach podnoszą pH. Innymi sposobami jest dodawanie do gleby popiołu ze spalonych gałęzi lub torfu niskiego. Popiół jest materiałem silnie alkalizującym, dlatego trzeba zachować umiar przy jego stosowaniu.
Obrazek
Obrazek
Poniżej za wysokie pH. Może też imitować niedobór żelaza które wchłania się w pH poniżej 7.
Obrazek
Zależność między odczynem gleby a przyswajalnością składników mineralnych przez rośliny (wg E. Trwoga)
Obrazek
Awatar użytkownika
HATTAB
sieje pestki
sieje pestki
Posty: 47
Rejestracja: 22 kwie 2011, 20:09

Re: Częste Problemy

Post autor: HATTAB »

JA mam 5 roslinek 4 sa ok ale zauwzylem ze po podlewaniu w 4 po 3 dniach jest sucho a w tej ostatniej ziemia jest mokra .Nie wiem czy to nie jest problem z korzeniem ?
kocham te moje roslinki
ODPOWIEDZ