Zeitgeist

Rozmowy o wszystkim.
Awatar użytkownika
Helios
sieje pestki
sieje pestki
Posty: 70
Rejestracja: 16 wrz 2013, 9:05

Zeitgeist

Post autor: Helios »

Witam wszystkich. nie wiem gdzie wrzucic ten temat dlatego wrzucam go tutaj. Otóż kiedys, kiedy bylem jeszcze nastolatkiem zastanawialo mnie w jakim systemie zyjemy. nie moglem tego przebolec ze bede musial zapierdalac po 8 h na dobe przez caly tydzien zeby zwiazac koniec z koncem. Wykonywac prace ktora jest bezsensowna i ktorej nienawidze zeby zarobic pare zlotych na zycie... Nigdy nie mialem ambicji zeby zostac strażakiem czy lekarzem ale chcialem zyc w spokoju i wzglednej harmonii... nie martwiac sie o to ze moze mi czegos zabraknac. glupie nie? kazdy wie ze praca jest potrzebna a za nadmiar gotówki moge kupic sobie telewizor czy nowe buty. od malego wpajali mi ze pogon za pieniadzem jest najwazniejsza a zarabianie to sluszny i sensowny sposób na spędzenie życia... Jakis czas temu dowiedzialem sie o TZM (The Zeitgeist Movement) Okazało sie ze dużo ludzi mysli w podobny sposob. Malo tego. Oni chcą to zmienić!!! Zapraszam do zapoznania sie ze stronką

Kod: Zaznacz cały

http://tzmpolska.org/
i z projektem Venus. Tu kilka filmików na zachęte:)

Kod: Zaznacz cały

https://www.youtube.com/watch?v=V8b9ZJNWiGI
https://www.youtube.com/watch?v=oBOt4jL9Nhs
https://www.youtube.com/watch?v=CwPXmq4yBWg
A co to w ogole zeitgeist
"Ruch Zeitgeist jest oddolnym ruchem społecznym dążącym do wprowadzenia diametralnych zmian w systemie społeczno-gospodarczym na całym świecie.

Gospodarka Oparta na Zasobach to nowy system społeczno-gospodarczy oparty na wykorzystaniu potencjału ludzkiego oraz zdobyczy nauki i techniki i dochodzeniu do najlepszych możliwych decyzji poprzez wykorzystanie metody naukowej, który pozwoli w sposób o wiele lepszy niż obecnie zaspokoić potrzeby wszystkich ludzi na Ziemi przy zachowaniu równowagi środowiskowej."
Bardzo prosze o wypowiedzi. pozdrawiam
Nie chce żebyś zrujnował sobie życie przez marihuanę, więc ja Ci je zrujnuje gdy cie z nią złapie...
Fifulec
pierwsze topki
pierwsze topki
Posty: 220
Rejestracja: 11 mar 2013, 10:25

Re: Zeitgeist

Post autor: Fifulec »

Zeitgeist stanowi istotę Heglizmu, przekonania, że rozwój świata jest jakoś zdeterminowany. Osobiście nie podzielam tego przekonania, ponieważ futurolodzy dotychczas się całkowicie skompromitowali. Sądzę, iż model społeczny oparty na globalizacji gospodarczej, czyli eksporcie przemysłu do krajów trzeciego świata i masowej edukacji obowiązkowej, która pełni rolę drugiego najważniejszego filara tego ładu, musi runąć.
Nie mam jednak zielonego pojęcia, jak będzie wyglądać przyszłość.
Bez wytwórczości mamy do czynienia z tzw. gospodarką wirtualną, generowaniem zysku z niczego, co kończy się coraz szybszym zadłużaniem i kultem powszechnej konsumpcji. Przymusowa edukacja doprowadziła do strasznego obniżenia poziomu samodzielnego myślenia, jak pokazuje historia nauki, m.in jej źródeł w starożytnej Grecji, właśnie ono generuje tworzenie nowych idei, teorii, wynalazków i całych dziedzin wiedzy. Kwestią mniej dostrzegalną, lecz równie ważną, wydaje mi się potworny upadek kultury, zwłaszcza wyższej. Miejsce pisarzy i poetów zajmują dziś całkowicie puści celebryci, tak płytcy, że trudno to na piśmie wyrazić. To by było na tyle, jak mawiał Profesor Jan Tadeusz Stanisławski. Rozpisałem się, bo temat arcyciekawy i złożony. Liczę na interesującą dyskusję.
Awatar użytkownika
Helios
sieje pestki
sieje pestki
Posty: 70
Rejestracja: 16 wrz 2013, 9:05

Re: Zeitgeist

Post autor: Helios »

dosc długo nie było zadnych postów w tym temacie, szczerze mówiac wyleciał mi on kompletnie z głowy. sam zainteresowałem sie tematyką zaitgeist i kilka z przedstawionych rozwiązań na poprawe struktury społecznej szczerze mi sie podoba. Oszczędzanie zasobów naturalny wydaje się logiczne z punktu widzenia nauki i ekonomi lecz przy obecnym systemie gospodarczym jest to nie możliwe. Bezsensowny konsumpcjonizm i wypaczona żądza posiadania jest filarem strategii finansowej korporacji i rządu. Do tego dochodzi system monetarny. Dzięki takim rozwiązaniom jakie stosuja banki i rządy na świecie jest zapewniona stała podaż pieniadza. Ale to nie może trwać długo. Wystarczy sobie wyobrazić ze czegoś zabraknie.... co sie wówczas stanie??? globalne konflikty wywołane deficytem taniej energii pochłoną świat bez reszty... mozna temu zapobiec inwestując w energie odnawialną ale na to też potrzeba pieniędzy. niestety rządy ściśle współpracują z korporacjami naftowymi a te nigdy sobie nie pozwolą na straty wywołane brakiem podaży ropy. same raczej tez nie zainwestuja w energie odnawialną. nie wiem jak to bedzie w przyszłości ale czarno to widze. jednostki takie jak genialny Jacque Fresco mimo swojej siły przebicia, same świata nie zmieniom. Ruch zaitgeist działa prężnie ale nie ma wpływu na największych kapitalistów. oni wyznają kult pieniądza i nie predko sie to zmieni. Cieszy mnie natomiast ze coraz więcej ludzi staje się świadomych tego w jakim systemie żyjemy. minie jeszcze sporo czasu zanim wiekszośc ludzi uswiadomi sobie ze poświecając sie dla lepszego dobra, rezygnując z dóbr własnych dla dobra ogółu nadadza swojej egzystencji prawdziwe znaczenie. Wtedy zaczniemy sie naprawde rozwijać, zwracajac uwage na rzeczy ważne, takie jak nasza własna planeta która jest tylko jedna i szukanie odpowiedzi na najważniejsze dla ludzkości pytania. lecz na to trzeba czasu, na większe zmiany zawsze trzeba czekać nie mniej jednak uważam że juz stoimy u progu nowej ery. ery świadomości w której edukacja pokonuje ignorancje i obalone zostają fałszywe autorytety. Pięknie to brzmi wiem:) zaczołem temat na prośbe mojego kumpla który jest zapalonym działaczem zaitgeist i szczerze mówiąc mnie też, jak on to mówi "obudził" :)
Nie chce żebyś zrujnował sobie życie przez marihuanę, więc ja Ci je zrujnuje gdy cie z nią złapie...
Fifulec
pierwsze topki
pierwsze topki
Posty: 220
Rejestracja: 11 mar 2013, 10:25

Re: Zeitgeist

Post autor: Fifulec »

Polecam książkę Igora Witkowskiego "2012 początek nowej ery", traktującą o kryzysie gospodarczym zachodu. Podzielam pogląd autora, że doprowadzi on do rozruchów poważnych, tzn. krew się poleje. Okaże się m.in, iż konta emerytalne są puste a długi gigantyczne. Kłania się Argentyna i gwałtowny spadek siły nabywczej peso, które straciły wartość do dolara amerykańskiego, w stosunku 1/1. Okazało się, z dnia na dzień, iż ich wartość dosłownie spadła na pysk. Swoją drogą przeraża pustka ideowa naszych włodarzy. Mamy problem, to pożyczmy jeszcze trochę a na pewno się nam poprawi.
Powstało coś co całkowicie zniszczyło refleksję ludzi zachodu. Polityczna poprawność dosłownie uniemożliwia nawet zadanie pytań. Skoro nie można kwestionować obecnego stanu rzeczy, to co dopiero mówić o jakiejkolwiek zmianie?
ODPOWIEDZ