FIM - Trening Zwiększający Plon

Czegoś nie wiesz, zapytaj tutaj.
Awatar użytkownika
Holender
grower
grower
Posty: 554
Rejestracja: 18 sie 2010, 20:11

FIM - Trening Zwiększający Plon

Post autor: Holender »

FIM - Trening Zwiększający Plon

Trening ten polega na przycięciu głównego szczytu (tzw stożek wzrostu) rośliny dzięki czemu z jednego szczytu wyrastają dwa. Gdy stożek wzrostu zostaje ucięty, roślina wytwarza dwa szczyty (rosnące powoli), a większa energie wdaje w boczne odrosty. Trenowanie FIM robi się gdy roślina ma 3-5 partii liści właściwych (palczastych). Technika ta ma na celu zwiększenie plonu, poprzez większe rozkrzaczenie rośliny. FIM daje wymierne rezultaty wraz z techniką LST.

Obrazek
Obrazek
niepasteryzowany
pierwsze topki
pierwsze topki
Posty: 242
Rejestracja: 07 mar 2011, 19:11

Re: FIM - Trening Zwiększający Plon

Post autor: niepasteryzowany »

lowryder2 kwitnie odrazu mam 5 par lisci palczastych i mona to robic gdy roslina kwitnie??
Grass
pierwsze listki
pierwsze listki
Posty: 131
Rejestracja: 23 kwie 2011, 19:29

Re: FIM - Trening Zwiększający Plon

Post autor: Grass »

no jak dla mnie to lepszym treningiem jest LST poniewaz ,gdy nie za bardzo wiesz o co biega z fimem to mozesz zjebac planta ;/ a Lst gdy chciaz juz zalozmy zlamie sie lodyga to sie zregeneruje w przeciwienstwie do fima za nisko utniesz i jest lipa;/ ale to tylko moje zdanie sam wole trening LST ;)
Lece po bicie i pale grass.
Różne jest życie więc pale grass.
Na dnie czy szczycie też pale grass.
niepasteryzowany
pierwsze topki
pierwsze topki
Posty: 242
Rejestracja: 07 mar 2011, 19:11

Re: FIM - Trening Zwiększający Plon

Post autor: niepasteryzowany »

lst na authore trudno zrobic bo pogody nie ma staly przez tydzien wygiete i nic sie nie pokazalo
Awatar użytkownika
Punky
super grower
super grower
Posty: 2753
Rejestracja: 18 gru 2010, 12:20
Lokalizacja: Holandia

Re: FIM - Trening Zwiększający Plon

Post autor: Punky »

Grass pisze:nisko utniesz i jest lipa
Jak za nisko utniesz zamiast 6 odgałęzień idą 2, więc nie jest tragicznie.
Awatar użytkownika
HATTAB
sieje pestki
sieje pestki
Posty: 47
Rejestracja: 22 kwie 2011, 20:09

Re: FIM - Trening Zwiększający Plon

Post autor: HATTAB »

Pewnie ja na out wywalilem 10 roslinek i co i zaczol padac kurwa snieg i dupa bedzie blada chyba [mur]
kocham te moje roslinki
Awatar użytkownika
Punky
super grower
super grower
Posty: 2753
Rejestracja: 18 gru 2010, 12:20
Lokalizacja: Holandia

Re: FIM - Trening Zwiększający Plon

Post autor: Punky »

Ja byłem dziś i nie jest źle, więcej w fotorelacji.
Awatar użytkownika
Korki
Poleca
Posty: 60
Rejestracja: 17 kwie 2011, 14:05

Re: FIM - Trening Zwiększający Plon

Post autor: Korki »

Wszystko jasne.
Fifulec
pierwsze topki
pierwsze topki
Posty: 220
Rejestracja: 11 mar 2013, 10:25

Re: FIM - Trening Zwiększający Plon

Post autor: Fifulec »

Odświeżam temat, bo warto wyjaśnić jeszcze parę szczegółów, których wielu, w tym ja, zwyczajnie nie zna. Tegoroczna uprawa na dworze nie pozwoliła mi na przycinanie. Po miesiącu sadzonki wyglądały tak marnie, iż bałem się czy cokolwiek z nich wyrośnie. Później bardzo pozytywnie mnie zaskoczyły, ale tu nie o tym mowa. Zatem, jakie są ramy czasowe tego przycinania? Odkąd dokąd można je stosować? Jak rolnicy zewnętrzni mogą poradzić sobie z wiosennym brakiem słońca? Ogrodnicy mówią wówczas, że sadzonki się wybuiły, tj. wyciągają się do światła, którego tak im brak. Czy wchodzi w grę początkowe doświetlanie, np. świetlówkami, przez pierwsze sześć tygodni wzrostu, aby wszystko się udało? Jesteśmy już po sezonie, lecz do następnego chciałbym być lepiej przygotowany.
Awatar użytkownika
Punky
super grower
super grower
Posty: 2753
Rejestracja: 18 gru 2010, 12:20
Lokalizacja: Holandia

Re: FIM - Trening Zwiększający Plon

Post autor: Punky »

Kiedy roślina ma 2-4 piętra liści. Czas to inna sprawa bo różne rośliny w zależności od warunków rozwijają się wolniej bądź szybciej.
Fifulec
pierwsze topki
pierwsze topki
Posty: 220
Rejestracja: 11 mar 2013, 10:25

Re: FIM - Trening Zwiększający Plon

Post autor: Fifulec »

Czy próbowałeś przycinać w wersji outowej?
Awatar użytkownika
Punky
super grower
super grower
Posty: 2753
Rejestracja: 18 gru 2010, 12:20
Lokalizacja: Holandia

Re: FIM - Trening Zwiększający Plon

Post autor: Punky »

Głownie w tej wersji.
Fifulec
pierwsze topki
pierwsze topki
Posty: 220
Rejestracja: 11 mar 2013, 10:25

Re: FIM - Trening Zwiększający Plon

Post autor: Fifulec »

Szczerze podziwiam i gratuluję. Spróbuję w przyszłym roku. Czy stosowałeś jakieś doświetlanie sadzonek?
Awatar użytkownika
Punky
super grower
super grower
Posty: 2753
Rejestracja: 18 gru 2010, 12:20
Lokalizacja: Holandia

Re: FIM - Trening Zwiększający Plon

Post autor: Punky »

jak niby doświetlać na out? zastanów się.
Fifulec
pierwsze topki
pierwsze topki
Posty: 220
Rejestracja: 11 mar 2013, 10:25

Re: FIM - Trening Zwiększający Plon

Post autor: Fifulec »

Oczywiście przed wysadzeniem do gruntu. To częsta praktyka np. wśród hodowców pomidorów, niektórzy sieją już w lutym i trzymają rośliny pod lampami do kwietnia. Przeprowadzka pod folię może nastąpić dopiero wówczas, gdy mamy pewność, iż mrozy nie powrócą. Myślałem o podobnym rozwiązaniu w przypadku Marysieńki.
Awatar użytkownika
Punky
super grower
super grower
Posty: 2753
Rejestracja: 18 gru 2010, 12:20
Lokalizacja: Holandia

Re: FIM - Trening Zwiększający Plon

Post autor: Punky »

To nie doświetlanie, lecz wegetacja indoor przed wysadzeniem. To bardzo dobry sposób, ja niestety nie mam warunków na takie manewry.
1nielegal
pierwsze listki
pierwsze listki
Posty: 132
Rejestracja: 25 lip 2013, 0:15

Re: FIM - Trening Zwiększający Plon

Post autor: 1nielegal »

odnośnie pierwszego posta..nie mylcie fim z topingiem..
poczytaj o tym bo warto,możesz mieć4-6odrostów po fim zamiast2 po topingu..
Fifulec
pierwsze topki
pierwsze topki
Posty: 220
Rejestracja: 11 mar 2013, 10:25

Re: FIM - Trening Zwiększający Plon

Post autor: Fifulec »

Załóżmy, że pierwszego przycięcia dokonujemy, gdy krzaczek ma siedem par liści. Czy można przyciąć go ponownie? A jeżeli tak, to kiedy? Chodzi mi oto, aby wyhodować coś niższego niż 2,5 m jednołodygowiec podobny do małego drzewka. Odnośnie przycinania ekstremalnego, tj. usuwania sporego kawałka, we wczesnej fazie rozwoju, sporo przeczytać można, lecz czy ktoś z tu bywających może potwierdzić skuteczność tej metody? Na mój chłopski rozum wygląda ona dosyć głupio, wręcz jako sposób na zniszczenie sadzonki. Dlaczego takie wielkie przycięcie, nazywane metodą wujka Bena, miałoby wytworzyć kilka szczytów. Bardziej przemawia do mnie pomysł z fimem, tj. przycięciem części szczytu, ale kiedy tego dokonać, aby roślina nie padła i zamiast dwóch, wykształciła np. cztery odrosty? Pewien chaos wynika, moim zdaniem, z dość nieprecyzyjnego tytułu tematu. Może warto go zmienić na, dajmy na to:
Różne warianty przycinania oraz czas, w którym należy je przeprowadzać.
Fifulec
pierwsze topki
pierwsze topki
Posty: 220
Rejestracja: 11 mar 2013, 10:25

Re: FIM - Trening Zwiększający Plon

Post autor: Fifulec »

Ma ktoś może jakieś pewne ilustracje w temacie fim? Ogólna informacja to obcięcie 80% stożka wzrostu, ale najlepiej by było, gdyby ktoś znalazł fachowe grafiki. Z góry dzięki za taki załącznik. Sam takiej profesjonalnej instrukcji ze zdjęciami nie dam rady odszukać. Ewentualnie pozostaje jeszcze tzw. topping. Owo topowanie jest prostsze, lecz mniej wydajne. Po obcięciu całego szczytu powinny wyrosnąć dwie gałęzie. Chciałbym jednak popróbować fima, bo opinie o nim są wybitnie pozytywne, oczywiście gdy zabieg się powiódł.
Awatar użytkownika
Niekwestionowany
super grower
super grower
Posty: 1041
Rejestracja: 12 mar 2014, 22:45
Lokalizacja: NL

Re: FIM - Trening Zwiększający Plon

Post autor: Niekwestionowany »

Stary , tniesz co tydzień z każdego rozgałęzienia ... Mi nawet jak już fajnie kwitła a szczyt się przypalił od lampy to musiałem uciąć go i za niego wyszły dwa fajne nowe ;)
kmkze7
sieje pestki
sieje pestki
Posty: 3
Rejestracja: 27 maja 2014, 13:55

Re: FIM - Trening Zwiększający Plon

Post autor: kmkze7 »

/admin - cenzura, spam/ [trawka] [trawka] [trawka] [trawka] [trawka] [trawka] [trawka] [trawka] [trawka] [trawka] [trawka] [trawka] [trawka] [trawka] [trawka] [trawka]
Awatar użytkownika
KMD
super grower
super grower
Posty: 827
Rejestracja: 24 sie 2010, 20:32

Re: FIM - Trening Zwiększający Plon

Post autor: KMD »

Odradzam kupowanie używanych HPSów o żarówkach już nie wspomnę. Jeśli chcecie mieć piękne rośliny to nie możecie kupować używanego wyrąbanego sprzętu.
Jako admin forum Polecam Wam sklep THC-THC.COM, który posiada biuro obsługi klienta w Hiszpanii, więc jest w 100% Bezpieczny.
kmkze7
sieje pestki
sieje pestki
Posty: 3
Rejestracja: 27 maja 2014, 13:55

Re: FIM - Trening Zwiększający Plon

Post autor: kmkze7 »

nie no najlepiej kupić w twoim sklepie nowego hpsa za 3000 tysie [szczerzy] [fuck]
a żarówki się wymienia jak się skończy ich żywotność [mur] [mur] [mur] ale ty perwnie o tym nie wiesz bo w domyu jeszcze znicze z cmentarza ci się palą [lol]
Fifulec
pierwsze topki
pierwsze topki
Posty: 220
Rejestracja: 11 mar 2013, 10:25

Re: FIM - Trening Zwiększający Plon

Post autor: Fifulec »

Panowie, apeluję, trzymajmy się tematu wątku, którym jest fim. Czy ktoś mógłby załączyć zdjęcia prawidłowo przeprowadzonego przycinania tego typu? Wielce by to było użyteczne. Sucha informacja brzmiąca, usuń 80% szczytu, brzmi nieco zbyt skrótowo. Ogrodnikom przydałaby się jakaś fachowa ilustracja. Z góry dzięki za pomoc.
ODPOWIEDZ