Cała Prawda o Automatach

Czegoś nie wiesz, zapytaj tutaj.
taS

Cała Prawda o Automatach

Post autor: taS »

Siemka ;)

Znalazłem dziś parę odpowiedzi których szukałem już wszędzie ;)
Mam nadzieję że i wam w czymś pomoże ;)

Jeżeli nie mieszkałeś w dziczy przez ostatnie kilka lat z pewnością zauważyłeś pojawienie się odmian autokwitnących na rynku konopnym i ich, co raz większej popularności. Przyjrzymy się w tym numerze Soft Secrets bliżej tego rodzaju odmianom. Ich wadom, zaletom i różnicom.


Co to takiego?

Termin „autokwitnące” odnosi się do cechy konopi - zdolności wytwarzania kwiatów w zależności od wieku rośliny, a nie ilości godzin światła, jakie dostają krzaki na dobę.

Odmiany regularne – wrażliwe na światło – konopi rosną w stadium wegetatywnym, gdy działa na nie 18 godzin światła i 6 ciemności. Gdy oświetlenie zostanie zmienione na 12 godzin światła i 12 godzin ciemności konopie dostają sygnał indukujący ich kwitnienie. Redukując ilość światła roślina głupieje i „myśli”, że nadeszła jesień, kiedy to powinna zakończyć swój cykl i wydać kwiaty lub nasiona. Jesień jest czasem naturalnego rozmnażania konopi.

Odmiany autokwitnące niemalże od razu po wzejściu zaczynają wytwarzać kwiaty, niezależnie od ilości światła, jakie otrzymują. Rośliny uprawiane z nasiona już po 3 -4 tygodniach rozpoczynają kwitnienie. Nie ma w przypadku ich konieczności redukowania ilości światła, aby wywołać kwitnienie.
Pod gołym niebem zwykłe odmiany cannabis saitva i indica potrzebują około 6 miesięcy, aby dojrzeć. Pod lampami zabiera to około 3 miesięcy.

Odmiany autokwitnące są gotowe do zbiorów w 8 do 10 tygodni od wzejścia nasion. Oznacza to, że jeszcze w środku sezonu uprawy odmian regularnych będziecie mogli cieszyć się własnoręcznie wychodowanym ziołem!

Mówiąc prostymi słowami. Dzięki tym odmianom możecie wykiełkować nasiona. Poczekać kilka tygodni, aż nieco podrosną i wysadzić do finalnych pojemników, w których dojrzeją. Nie potrzebujecie niczego klonować, oddzielać miejsca wegetacji i kwitnienia, ani bawić się z ustawianiem zegarów sterujących pracą lamp.

Automaty to odmiany najszybciej kwitnące, łatwe w uprawie i najbardziej kompaktowe – najłatwiej ukryć ich uprawę.


Jak je stworzono?

Większość z was zapewne zna dwa główne gatunki konopi dostępne na rynku: cannabis saitva i indica. Odmiana c.indica daje niskie, kompaktowe krzaki o wysokiej zawartości żywicy i dobrej wydajności. Upalenie po nich jest usypiające i relaksujące. Odmiana c.sativa to wysokie rośliny z cienko palczastymi liśćmi dająca energetyczne efekty upalenia.

Większość odmian obecnych na rynku to hybrydy tych dwóch głównych odmian konopi. Producenci nasion krzyżują je tak, aby uzyskać pożądane przez konsumentów cechy od obydwóch głównych linii. Sprawdźcie online lub z tyłu paczki nasiona. Większość producentów podaje procentową zawartość c.sativa i c.indica w ich odmianach.

Odmiany autokwitnące zawierają w swoich genach trzecią najmniej znaną linię konopi cannabis ruderalis. Jest to odmiana pochodząca z południowo wschodniej Rosji, która na przestrzeni dziejów rozprzestrzeniła się także na tereny dzisiejszych Chin i całego dalekiego wschodu. Czyste szczepy cannabis ruderalis są mało interesujące dla palacza, ponieważ daje niskie krzaki (max 60 cm) o niewielkiej ilości kwiatów zawierających bardzo niskie dawki THC.

Dla producentów nasiona cannabis ruderalis ma jednak kilka unikatowych cech. Bardzo krótki cykl wzrostu i dojrzewania zamykający się w 10 tygodniach. Dzięki tej cesze mogła ona wydać nasiona w okresie krótkiego, zimnego lata. Kolejną unikalna cechą tej linii konopi jest to, że żeńskie krzaki zakwitają bez konieczności zmiany oświetlenia w kilka tygodni od wzejścia nasion. Kwitnienie u cannabis ruderalis jest wywoływane ich wiekiem, a nie zmianami w oświetleniu. To właśnie określane jest mianem automatyzmu!
Pierwsze odmiany automatyczne nie zrobiły oszałamiającego sukcesu rynkowego do momentu, kiedy za ich ulepszanie wzięli się profesjonaliści z różnych firm nasiennych. Jakość polepszała się z generacji na generację.

Obecnie na rynku dostępne są automatyczne wersję większości znanych i lubianych odmian, niektóre nawet w wersjach feminizowanych. Jest to wielkie ułatwienie dla początkujących ogrodników i tych, którzy nie mają możliwości częstego doglądania upraw. Czy może być cos łatwiejszego od uprawy takich odmian?


Jakie zalety mają odmiany automatyczne?

Automaty zdobyły swoją wielką popularność w środowisku ogrodników na całym świecie. Dlaczego?

- Odmiany automatyczne są idealnym rozwiązaniem dla początkujących (lub leniwych) ogrodników, ponieważ nie ma przy ich uprawie możliwości popełnienia błędów w sterowaniu oświetleniem, nie potrzeba wydzielonych miejsc na wegetację i kwitnienie. Po prostu wystarczy je wysadzić do gleby i poczekać na pełna ekspresję ich potencjału genetycznego. Jak kupicie feminizowaną ich wersję nie musicie nawet umieć rozpoznawać płci roślin.

- Małe automatyczne krzaki pozwalają początkującym ogrodnikom skoncentrować się na ich uprawie, a nie na ich podcinaniu, trenowaniu i naginaniu tak, aby zmieściły się w posiadanym przez was ogrodzie.

- Wielokrotne zbiory w sezonie – ponieważ automaty kwitną niezależnie od pory roku możecie wysadzając je odpowiednio wcześnie zbierać je choćby, co tydzień od czerwca do późnej jesieni. Nawet w warunkach lata w Wielkiej Brytanii można zebrać, co najmniej 3 zbiory w roku! Odmiany te pomogą zapominalskim hodowcom, którzy nie rozpoczęli swojej pracy wczesną wiosną, ponieważ można wysadzać je bardzo późno. Nawet, gdy pogoda nie jest idealna odmiany automatyczne dają sobie doskonale radę.

- Północne uprawy – odmiany automatyczne można uprawiać w północnych rejonach, gdzie zwykłe krzaki nie dają sobie rady. Automaty można uprawiać nawet w rejonach Szkocji i Północnej Anglii, gdzie pogoda niejednokrotnie niweczyła wysiłki ogrodników.

- Odporne odmiany – domieszka genów cannabis ruderalis we współczesnych odmianach automatycznych dała im o wiele większą odporność na zmienną, zimną pogodę, grzyby i choroby pleśniowe. Można je nawet uprawiać podczas krótkiego, chłodnego lata na Syberii. Jest to ważna cecha dla ogrodników uprawiających na północy i tych, którzy mają problem z utrzymaniem właściwego klimatu w ogrodzie.

- Kompaktowe rozmiary – większość odmian automatycznych (pomijając odmiany Super-Auto) jest bardzo kompaktowych rozmiarów. Dzięki temu łatwo je ukryć w otaczającej roślinności, a plantację trudniej wykryć i zniszczyć. Jest to odmiana idealna dla upraw partyzanckich.

- Zaskocz przyjaciół – wielu z ludzi próbowało uprawy konopi i się zawiedli źle dobierając odmianę. Zaskocz swoich znajomych mocnym paleniem własnoręcznie wyhodowanym paleniem zanim oni jeszcze zbiorą swoje krzaki. Siła tkwi w automatach!

- Gradka dla domowych hobbystów – odmiany automatyczne pokazują swoją płeć już po około 3 tygodniach, a jedna 60 centymetrowa roślina jest wstanie wytworzyć setki nasion! Dzięki temu można własnoręcznie w szybkim czasie produkować hybrydy o pożądanych przez ogrodnika cechach. Jedna ważna uwaga: autokwitnienie jest cechą recesywną i automaty skrzyżowane z odmianami zwykłymi w większej części stracą gen umożliwiający im automatyczne zakwitanie.


Jakie są wady automatów?

Nic nie jest bez wad. Jak dobro potrzebuje zła do istnienia, tak i odmiany automatyczne mają wady.

- Mniejsza wydajność – ze względu na swoje małe rozmiary odmiany automatyczne są dużo mniej wydajne od jakiejkolwiek odmiany cannabis saitva czy indica. Nie mają one niemal wcale okresu wegetatywnego, w którym to rośliny rosną „na wielkość”. Niektóre odmiany, szczególnie te, które kończą cały cykl w 60 dni dają mniej niż 25 gram zioła z krzaka. Jednak teraz na rynku pojawiła się nowa generacja automatów określanych mianem Super-Auto, które dają znacznie więcej palenia.

- Mniejsza zawartość THC – dodatek genów cannabis ruderalis spowodował, że odmiany automatyczne mają mniejszą zawartość składnika czynnego THC w swoim składzie, niż odmiany saitva czy indica. Pierwsze odmiany automatyczne, jakie pojawiły się na rynku wiele lat temu miały bardzo niska psychoaktywność. Popsuło to ich reputacje w pierwszym okresie. Jednak, gdy za ich ulepszanie wzięły się komercyjni producenci nasion poziom THC rósł z generacji na generację. Obecnie każdy szanujący się producent nasion ma w swojej ofercie odmiany automatyczne.

- Nie dają się klonować – odmiany autokwitnące nie dają się klonować. Dzieje się tak, dlatego, że nie mają one okresu wegetatywnego i kwitną niemalże zaraz po wzejściu nasion. Jeśli pobierzecie klona od automata, nawet, jeżeli ukorzeni się on to zakwitnie nie rosnąc wcale na wysokość. Tak, więc nie wymienicie się klonami ze znajomymi. Uprawa automatów skoncentrowana jest na nasionach.


Rady dla ogrodników uprawiających automaty.



W uprawie domowej odmiany automatyczne mogą być uprawiane pod oświetleniem od 12 do 24 godzin. Teoretycznie im więcej będą miały światła tym wydajniejsza będzie uprawa. Jednak sprawdza się to z odmianami zwykłymi, bez autokwitnienia. Automaty kwitną w zależności od wieku krzaka, więc większa ilość światła spowoduje skrócenie ich cyklu i wyprodukują podobną ilość palenia jak pod mniejszą nieco jego ilością.

Jak przy każdej uprawie trzeba myśleć ekonomicznie. Musisz po prostu sam zdecydować, czy warto utrzymywać włączoną 24 godziny na dobę 600 watową lampę by zwiększyć wydajność o kilka procent? Prawdopodobnie rachunek za prąd przewyższy możliwy zysk.

Większość ogrodników utrzymuję swoje krzaki pod lampami włączonymi od 16 do 20 godzin. Podobnie jak przy odmianach bez autokwitnienia zaraz po wzejściu stosujcie oświetlenie z przewagą widma niebieskiego. Stymuluje on wzrost wegetatywny. Dzięki temu wasze krzaczki będą nieco większe. Jak tylko rośliny rozpoczną kwitnienie zmień widmo na czerwone np. na lampę HPS. Przyczyni się to do większej wydajności uprawy.

Do nawożenia roślin autokwitnących należy stosować te same zestawy, jakie stosuje się przy uprawie zwykłych, wrażliwych na zmianę światła. Po wzejściu nasion i przez okres pierwszych 3 tygodni stosujcie nawozy dedykowane do fazy wegetatywnej. Wzmocni to je i uczyni wyższe. Po tym okresie, już do końca cyklu stosuje się nawozy dedykowane na kwitnienie. Stymulatory wzrostu korzeni i preparaty typu P/K stosuje się zgodnie z sugestiami konkretnego producenta.


Donice i pojemniki.

Odmiany automatyczne są stosunkowo niewielkich rozmiarów nie ma, więc sensu uprawiać ich w ogromnych pojemnikach, ponieważ rośliny ich nie wypełnią w całości. Pamiętajcie, że co byście nie robili nie wydłużycie genetycznie zaprogramowanego okresu wegetacji i rośliny nie mają szans wypełnić całej donicy swoim systemem korzeniowym. Po około 3 tygodniach wszystkie siły rośliny skoncentrowane są na produkcji kwiatów. Tak, więc nie ma sensu stosowanie większych niż 11 litrowych donic. W większości przypadków sprawdza się także nieco mniejsze pojemniki.
Uprawa roślin automatycznych w warunkach krótkiego, zimnego lata udaje się wyśmienicie. Wysadźcie do gruntu sadzonki pod koniec mają, lub na początku czerwca, a pod koniec lata będziecie mieli własne palenie.

Kompaktowe rozmiary tej grupy odmian konopi czynią je idealnymi do zamaskowanych upraw partyzanckich, które bardzo trudno wykryć. Można je ukryć nawet w niewielkich przydomowych ogródkach, tuz pod wścibskimi nosami twoich sąsiadów!
Przyszłość odmian automatycznych.

Dzisiaj odmiany autokwitnące są bardzo popularnym segmentem rynku nasion konopi. Wiele klasycznych odmian utytułowanych wieloma pucharami konopnymi ma dziś swoje odpowiedniki automatyczne. Od swoich rodziców różnią się już niemalże tylko niższą wydajnością. Jeżeli jednak porównać je do zwykłych odmian, u których wywołano kwitnienie po 3- 4 tygodniach sprawa wygląda już dużo lepiej. Przewaga odmian bez autokwitnienia zaczyna się zacierać.

Niedawno wprowadzono na rynek tak zwane odmiany Super-Auto, które kończą cykl nie w 60-80 dni, a w 110-120 dni. Różnią się one wielkością i wydajnością od swoich mniejszych braci. Odmiany Super-Auto zawierają więcej genów saitva, które powodują, że rośliny są wyższe i wydajniejsze.

Jest jasne, że odmiany autokwitnące nie wyprą całkowicie z rynku odmian normalnych. Jest to jednak doskonałe wyjście dla początkujących ogrodników lub tych, których ogrody są ograniczone swoją wielkością.
Awatar użytkownika
KMD
super grower
super grower
Posty: 827
Rejestracja: 24 sie 2010, 20:32

Re: Cała Prawda o Automatach

Post autor: KMD »

Fragment:
"Odmiany regularne – wrażliwe na światło – konopi rosną w stadium wegetatywnym, gdy działa na nie 18 godzin światła i 6 ciemności. Gdy oświetlenie zostanie zmienione na 12 godzin światła i 12 godzin ciemności konopie dostają sygnał indukujący ich kwitnienie. Redukując ilość światła roślina głupieje i „myśli”, że nadeszła jesień, kiedy to powinna zakończyć swój cykl i wydać kwiaty lub nasiona. Jesień jest czasem naturalnego rozmnażania konopi."

Ten fragment jest zły dokładnie określenie "Odmiany regularne" powinno być raczej odmiany zwykłe. Regularne to mogę być nasiona autokwitnące i nasiona zwykłe. Regularne oznacza tylko tyle że mogą z nich wyrosnąć rośliny żeńskie lub męskie. Tutaj macie fajnie opisane.
Jako admin forum Polecam Wam sklep THC-THC.COM, który posiada biuro obsługi klienta w Hiszpanii, więc jest w 100% Bezpieczny.
taS

Re: Cała Prawda o Automatach

Post autor: taS »

No wiem wiem ze tam jest pomyłka ale nie doczytałem kopiując to ;)
ODPOWIEDZ