Zgnilizna korzeniowa

Czegoś nie wiesz, zapytaj tutaj.
Awatar użytkownika
Gąbczasty
super grower
super grower
Posty: 919
Rejestracja: 26 sty 2011, 18:05
Lokalizacja: Looney Tunes

Zgnilizna korzeniowa

Post autor: Gąbczasty »

Jak rozpoznam i ochronię swoją hodowlę przed zgnilizną korzeniową w uprawie glebowej?

Zgnilizna korzeniowazgnilizna łodygi jest częstą chorobą występującą w uprawie hydroponicznej, glebowej jak również bezglebowej. Hodowcy kierujący uprawą glebową i bezglebową powinni unikać środowiska w którym grzyb z rodzaju Pythium rozwija się najlepiej i w związku z tym czynnie poprawiać jego warunki. W przypadku uprawy w glebie nie mamy możliwości kontroli systemu korzeniowego więc powinniśmy przewidywać problemy i rozpoznawać wczesne objawy chorobowe tego patogena.
Nawet zaawansowane stadium rozwoju choroby może zostać niezauważone, poprzez brak zmian w rozwoju części nadziemnej. Mimo to wzrost i plony mogą być drastycznie ograniczone. Pythium należy traktować jako bezwzględnego drapieżnika roślin!
Niektóre zewnętrzne objawy:

* Powolny wzrost bez wyraźnej przyczyny

* Więdnięcie liści. Często szczytowe części roślin stają się wiotkie i odkształcają się

* Żółknięcie liści poczynając od dołu od liści zewnętrznych ku wewnętrznym

* Zaczerwienienie szyjki korzeniowej zmieniające się w brązowyczarny pierścień otaczający całą łodygę

W końcu czarny pierścień przybiera postać nekrozy pozbawiając rośliny zewnętrznej tkanki. Tkanka przewodząca (wewnętrzna) w dalszym ciągu funkcjonuje transportując wodę i składniki odżywcze (roślina wygląda na zdrową). W przeciągu tygodnia upada ponieważ rozkładająca się łodyga nie jest w stanie dłużej utrzymywać masy rośliny.

Najczęstsze przyczyny pojawienia się Pythium w glebie:


Zgnilizna korzenia znana jest również jako “zgorzel siewek” ze względu na to, iż często pojawia się w stadium siewki z powodu:


1) Nieodpowiedniej przepuszczalności podłoża – MJ wymaga dobrej przepuszczalności podłoża, dodaj więc minimum 25% perlitu do podłoża. Ewentualnie sterylizowane otoczaki czy inne kamyki (pamiętaj, że aby je wysterylizować należy umieścić je w rozgrzanym do 170 stopni piekarniku na 15-20 minut).



Wskazówka: na dnie pojemnika wyłóż średnich rozmiarów żwiru i przykryj przygotowanym podłożem, by uniknąć opadania niższych warstw podłoża i zapewnić prawidłową przepuszczalność.

2 ) Zbyt dużej ilości wody – hodowcy powinni pozwolić swoim roślinom (niemalże) przeschnąć zanim ponownie je nawodnią. Utrzymywanie takiego cyklu nawadniania minimalizuje wystąpienie: zbytniego nawodnienia, zastania się wody i niskiej rozpuszczalności tlenu w środowisku.



3) Stojącej wody – woda która nie jest natychmiast absorbowana z podłoża zastaje się; roślina szybko zużywa tlen z jej zawartości i w konsekwencji nie jest w stanie dalej go czerpać co powoduje niedobór tlenu w podłożu. Grzyb z rodzaju Pythium bardzo dobrze rozwija się w warunkach anaerobowych gdzie występuje niska zawartość O2.

Roślinny należy podlewać na początku każdego cyklu dziennego z uwagi na to, iż będą mogły jak najlepiej wykorzystać zasoby wody co poskutkuje niską wilgotnością gleby i większą zawartością tlenu w ciągu nocy. Duża porowatość podłoża wraz z nikim procentem jego wilgotności zapewnia doskonałą wymianę gazową. Jest to bardzo ważne podczas oddychania korzeni w ciągu nocy, a tym samym pozytywnie wpływa na rozwój kwiatów.



4) Niedoboru światła obniżonej temperatury – w warunkach niewystarczającej ilości światła rośliny nie wytwarzają dość energii do prawidłowego rozwoju. Niedobór światła powoduje wybieganie, powolny wzrost, niskie plony i ogólny stres roślin. Wraz z niedoborem światła bardzo często spada temperatura, która również spowalnia rozwój roślin i naraża na stres.


W warunkach niedoborów światłaniskich temperatur, podłoże staje się chłodne i przesiąknięte przez dłuższy czas. W takich okolicznościach transpiracja wody z gleby przez rośliny jest zakłócona. Przesiąknięte podłoże uniemożliwia prawidłową wymianę gazową, a tlen staje się niedostępny.
Rośliny narażone na stres środowiskowy są bardziej podatne na choroby.
Rozwiązanie: Dostarczaj roślinom uprawianym na zewnątrz więcej światła, podgrzewaj podłoże poprzez usuwanie powierzchniowej warstwy gleby. Rozpoczynaj uprawę po1 czerwca by uniknąć niskich temperatur podłoża.



Innie wskazówki:
Możesz dodać 5mll fungicydu No-Damp do pożywki podczas jej przyrządzania. Jednakże fungicyd ten hamuje wzrost korzeni.
Zgnilizna łodygi jest wynikiem nadmiernej ilości wody lub też czasami efektem przysypania łodygi mulczem w momencie kiedy roślina jest młoda. Usuń natychmiast jakiekolwiek porażone powierzchnie twojej rośliny (Bądź bezlitosny)! Zmiana sposobu podlewania oraz opryski odpowiednimi fungicydami mogą przywrócić roślinie zdrowie.

Źródło haszysz.com
Moje motto: "NIE MA OPIERDALANIA SIĘ"
ODPOWIEDZ