Materiały odbijające światło

Wszystko o growboxach do uprawy i hodowli marihuany.
Awatar użytkownika
Stewie
sieje pestki
sieje pestki
Posty: 35
Rejestracja: 16 paź 2013, 2:57
Lokalizacja: WWA MKTW

Materiały odbijające światło

Post autor: Stewie »

Temat wałkowany od "pokoleń"

Ale wbrew wszelkim opiniom na wszystkich forach jest praktycznie jeden tekst, który wszyscy jak małpy przeklejają ( włącznie z linkiem do jakiegoś sklepu )

Wiadomo... mylar i inne profesjonalne odbłyśniki są najlepsze i nawet gołym okiem widać, że są wykonane z oparów glinu, lub innego metalu..

A moje pytanie jest takie:
Dlaczego kuchenna folia aluminiowa która jest jak lustro, jest gorsza od białej farby... To się wydaje nielogiczne... zwłaszcza, jak 10-15 lat temu organizowałem imprezy, to oświetleniowcy używali właśnie aluminium a nie farby, jak powstawały jakieś nagłe potrzeby, lub trzeba było zrobić odbłyśnik do np stroboskopu czy ultrafioletu

Czy mógł by mi ktoś to logicznie wytłumaczyć, nie opierając się na tych przeklejanych tekstach, tylko jakoś bardziej technicznie...

Wiem z doświadczenia, że jak umieszczę ultrafiolet przy białej ścianie to nie będzie tak "dawał" jak umieściłem za nim folię aluminiową ( ale błyszczącą stroną ) bo stroną matową efekt już nie jest tak piorunujący ( porównywalny z białą ścianą ) ... Nawet teraz eksperymentuję i ewidentnie ilość światła UV , która do mnie dociera jest co najmniej dwukrotnie większa, niż przy użyciu białej ściany... więc o co c'mon ???

proszę o konkretne odpowiedzi
Awatar użytkownika
osiol
super grower
super grower
Posty: 985
Rejestracja: 07 maja 2013, 20:14

Re: Materiały odbijające światło

Post autor: osiol »

Folia matowa oczywiscie strona matowa odbija ok 50% swiatla :-P a farba ok 85% :-D
taS

Re: Materiały odbijające światło

Post autor: taS »

Ja mam Mylarem wyłożony cały boxik bez odbłyśników żadnych i dobrze sobie radzi ;)
Awatar użytkownika
Stewie
sieje pestki
sieje pestki
Posty: 35
Rejestracja: 16 paź 2013, 2:57
Lokalizacja: WWA MKTW

Re: Materiały odbijające światło

Post autor: Stewie »

osiol - ALE WYTŁUMACZ MI TO LOGICZNIE bo te dane są mi znane z 40 innych stron, ale moje doświadczenia tego nie potwierdzają ( jak w opisie )
Awatar użytkownika
Stewie
sieje pestki
sieje pestki
Posty: 35
Rejestracja: 16 paź 2013, 2:57
Lokalizacja: WWA MKTW

Re: Materiały odbijające światło

Post autor: Stewie »

Aaaaa i jeszcze taka uwaga dotycząca koców ratunkowych....

To nie możliwe, żeby miały aż takie właściwości odbijające światło, gdyż całą zeszłą zimę używałem ich jako drzwi do kanciapy w wielkim magazynie !!! I gołym okiem widać, że przepuszczają światło w około 30% ( a gdzie straty i załamania )
Faktem jest tylko to, że nie przepuszczają fal o długości cieplnej ( a przynajmniej w większości ) [blant]
taS

Re: Materiały odbijające światło

Post autor: taS »

No bo koc powinien być od nie przepuszczania ciepła ;) Nie wiem dlaczego go ludzie używają ale skoro daje rade to myślę że jest dobrze ... Kup se Mylar i problem z głowy , 95% odbicia światła ;)
Awatar użytkownika
Stewie
sieje pestki
sieje pestki
Posty: 35
Rejestracja: 16 paź 2013, 2:57
Lokalizacja: WWA MKTW

Re: Materiały odbijające światło

Post autor: Stewie »

Właśnie znalazłem stary ruski miernik natężenia światła ... Chyba eksperymentalnie sprawdzę te dane dot. farb, aluminium, i koca rat.
Bo jakoś nie chce mi się wierzyć w te tabelki....

Baaaa... kiedyś miałem okazję dość długo przebywać w szklarniach ( tych co były pod Piasecznem ) I tam rzeczywiście ścianki były białe, ale same rośliny (zwłaszcza w pierwszej fazie wzrostu ) były owinięte w folię aluminiową ( tak w stożek kątem ostrym w kierunki korzeni ) co tworzyło w pewnym sensie zwierciadło wklęsłe skierowane na rośliny....
Awatar użytkownika
osiol
super grower
super grower
Posty: 985
Rejestracja: 07 maja 2013, 20:14

Re: Materiały odbijające światło

Post autor: osiol »

Ojej fizykiem to ja jakims nie jestem poprostu cos a bardziej jakies wlasciwosci odbijajace të swiatlo -.-
taS

Re: Materiały odbijające światło

Post autor: taS »

No to czekamy na wyniki pomiarów ;P Możesz sobie u mnie sprawdzić w fotorelacji nawet co i ile daję ;) Creamatic i Critical ;) Pierwszy tydzień były w łazience pod 4 świetlówkami bez boxa itd ... Drugi tydzień już były w boxie ze sreberkiem , a trzeci tydzień z Mylarem i efekty masz jak na dłoni ;) pozdrooo !
Awatar użytkownika
Stewie
sieje pestki
sieje pestki
Posty: 35
Rejestracja: 16 paź 2013, 2:57
Lokalizacja: WWA MKTW

Re: Materiały odbijające światło

Post autor: Stewie »

taS - no i pewnie tak zrobię... tylko strasznie frapuje mnie to zagadnienie, bo nikt nigdy nie wytłumaczył tego, tylko przeklejają jakąś formułkę a wszyscy jak małpy w to wierzą... A jak widzę jakiś tam link do producenta farb, to tym bardziej nie chce mi się w to wierzyć... dlatego zacząłem ten temat, bo może w końcu znajdzie się jakiś fachowiec od ( nie wiem chyba optyki ) który mi to wyjaśni logicznie i technicznie
taS

Re: Materiały odbijające światło

Post autor: taS »

Nie wiem czy da się to w jakiś sposób wyjaśnić :P Każdy po prostu robi sobie boxa z takich materiałów na jakie go stać ... A że rośnie itd to są zachwyceni i dlatego podtrzymują swoje zdania na temat tych o to produktów ;) Na tabelki ani wykazy nie patrz ;) Jak sam nie sprawdzisz to się nie dowiesz ... Taka jest prawda ;) [blant]
Awatar użytkownika
Stewie
sieje pestki
sieje pestki
Posty: 35
Rejestracja: 16 paź 2013, 2:57
Lokalizacja: WWA MKTW

Re: Materiały odbijające światło

Post autor: Stewie »

taS - Zawsze byłem dociekliwy i już od dziecka wymyślałem sobie zabawy inne niż większość rówieśników, dlatego ten temat tak mnie zainteresował ... Poszukam także w bazie PAN'u ( bo mam dostęp ) danych dotyczących materiałów, które i w jaki sposób odbijają różne długości fal... bo z tego co wiem, to najbardziej nas interesuje kolor czerwony, jak i niebieski ( włącznie z podczerwienią i nadfioletem )
taS

Re: Materiały odbijające światło

Post autor: taS »

Dokładnie ;) No to widzę że ogarnięty jesteś w temacie ;) Oby tak dalej ... Pozdrooo !
Awatar użytkownika
Stewie
sieje pestki
sieje pestki
Posty: 35
Rejestracja: 16 paź 2013, 2:57
Lokalizacja: WWA MKTW

Re: Materiały odbijające światło

Post autor: Stewie »

UWAGA !!!

Już przy pierwszym eksperymencie ( przy użyciu miernika natężenia światła ) zauważyłem ogromne rozbieżności z tym, co ludzie wypisują na wszelakich forach...
Zbadałem na razie Aluminium ( stronę matową i błyszczącą ), farbę białą matową i czystą białą kartkę A4

Dane:
Materiały były oddalone od źródła światła o 20 cm a miernik od materiałów również o 20 cm. ( co umożliwiło mi wyeliminowanie zakłóceń )
Za bazę wyjściową uznałem dane które plasowały się w granicy 10.0 - 10.1 40 cm. od źródła, co daje sumę ( odległości źródła od materiału i materiału od miernika )


A więc słuchajcie:

Aluminium od strony lustrzanej uzyskało wynik 9,7 - 9,9
Aluminium od strony matowej uzyskało 9,5 - 9,6 ( ale ewidentnie ma znaczenie iż rozprasza światło a odległość miernika była niewielka )
Biała matowa farba - 8,9
Biała kartka - 8,6

Dodam tylko, że aluminium od strony lustrzanej uzyskało taki wynik tylko dokładnie w miejscu odbicia, bo jak każdemu wiadomo ( kąt odbicia równa się kątowi padania ) a o rozproszeniu w tym wypadku nie mam mowy... po za polem odbicie wartość spadła do 6,4 , a nawet niżej

Zauważyłem też, że straty związane ze zmianą odległości ( biała farba i kartka ) są gigantyczne ( ma to związek z ogromnym rozproszeniem światła ), czego nie można powiedzieć o aluminium od str. lustrzanej

Kolejnym moim spostrzeżeniem było to, iż w aluminium od str. lustrzanej najważniejszy jest kąt odbicia... Jak by komuś udało się idealnie skierować promień odbity na roślinę a nie "w pizdu" to można by osiągnąć efekt porównywalny do kilku źródeł światła, czego nie da się osiągnąć z matowymi powierzchniami farb i innych materiałów

Eksperymenty powtórzę, jak tylko dorwę w swoje ręce inne materiały Uffffff....
taS

Re: Materiały odbijające światło

Post autor: taS »

No stary jestem pełen podziwu ;) Brawo ! [zapalmy] Zawsze warto samemu spróbować bo wtedy się wie na czym stoi ;)
Awatar użytkownika
Stewie
sieje pestki
sieje pestki
Posty: 35
Rejestracja: 16 paź 2013, 2:57
Lokalizacja: WWA MKTW

Re: Materiały odbijające światło

Post autor: Stewie »

taS - wiesz. całe życie muszę wszystko sprawdzić na własnej skórze.. ( palec w ogień )

Na szczęście ojciec kiedyś zajmował się fotografią i taki miernik pozostał mi w spadku

A dzięki mojej ostatniej pracy ( firmie ) zostało mi kilka chemicznych mierników Ph, co umożliwi mi także pełną i super dokładną kontrolę nad ( kwasowością włókna kokosowego )
PS... jak ktoś mieszka w domu i ma własne centralne ogrzewanie, to zapraszam na priv. bo zostało mi mnóstwo chemii ( inhibitorów korozji, odkamieniaczy i środków usówających szlam ) --- ale to nie miejsce na reklamę, więc odsyłam na priv... ps aaa i w bardzo atrakcyjnych cenach ( 50% ) tego co w sklepie

[brzydki]
Awatar użytkownika
Helios
sieje pestki
sieje pestki
Posty: 70
Rejestracja: 16 wrz 2013, 9:05

Re: Materiały odbijające światło

Post autor: Helios »

Niczym pogromca mitów!:) Kiedy bedziesz mial dane o kocu ratowniczym odrazu wrzucaj. sam go uzywam i szczerze mowiac sam zaufałem tabelkom. Fajnie ze ktos ma mozliwosc to sprawdzic i podzielic sie wynikami. Sam nie mam mozliwosci i nie bede inwestował w miernik. Mysle ze warto tez sprawdzic białą farbe zmieszaną z opiłkami szkła. cos na kształt farby którą maluje sie ulice. moze sie okazac ze to lepiej rozprasza swiatło niz standardowe materiały. Powodzenia i czekamy na info
Nie chce żebyś zrujnował sobie życie przez marihuanę, więc ja Ci je zrujnuje gdy cie z nią złapie...
taS

Re: Materiały odbijające światło

Post autor: taS »

Oooo dobry pomysł z tą farbą drogową ;) Fajnie że jest parę osób naprawde ogarniętych w temacie ;) pozdrooo !
Awatar użytkownika
Stewie
sieje pestki
sieje pestki
Posty: 35
Rejestracja: 16 paź 2013, 2:57
Lokalizacja: WWA MKTW

Re: Materiały odbijające światło

Post autor: Stewie »

Helios - trafiłeś mnie w czuły punkt... "Pogromcy Mitów" to najbardziej nieprofesjonalny program jaki tylko Discovery miało okazję stworzyć...

Obejrzałem kilka odcinków i normalnie nie mogłem uwierzyć w niekompetencję tych osobników... Z takim zapleczem technicznym, to powinni "przenosić góry" A wiele z ich eksperymentów robiłem już za dzieciaka i doszedłem do wniosku, że to co obalili, to jednak jest możliwe do wykonania...
Szczytem było obalenie przez nich mitu dot. zwierciadeł wklęsłych.... Ja bodajże na 10 urodziny dostałem ze Szwecji taki miniaturowy piec solarny (średnicy kilkunastu cm.), który był wykonany z plastyku pokrytego tlenkiem jakiegoś metalu i w miejscu skupiania słońca palił wszystko co organiczne na pył ... Ale kiedyś nie było norm UE dot. bezpieczeństwa zabawek ;-)

PS. A niczym tak nie gardzę, jak brakiem profesjonalizmu... ;-)


Co do farby z opiłkami szkła, to bardzo dobry pomysł, ale z tego co wiem, nie jest to zwykła farba, bo takowa pokryła by szkło i nie dawało by to oczekiwanego efektu..
Zainteresuję się także tym, ale najpierw muszę złapać jakąś ekipę, która będzie malować owe "znaki poziome na drodze"
Chyba, że ktoś z was ma jakąś ekipę, która dla miasta wykonuje takie zlecenia i mógł by się w moim imieniu zapytać ( co to za farba i jakiej właściwości są owe opiłki )
Ps. poddało mi to także pomysł dotyczący materiałów, którymi okleja się znaki pionowe na drodze, bo także ostro dają po oczach [zdjecia]
taS

Re: Materiały odbijające światło

Post autor: taS »

Wszystko jest do zrobienia ... Niestety nie mam tak owych znajomości więc w tej sprawie nic nie poradzę :P
Awatar użytkownika
Helios
sieje pestki
sieje pestki
Posty: 70
Rejestracja: 16 wrz 2013, 9:05

Re: Materiały odbijające światło

Post autor: Helios »

W moim mieście ostro wzieli sie za remonty ulic. sporo ekip remontowych naprawia większe ulice i mysle ze moglbym sie od nich czegos dowiedziec na temat tych farb. wystarczy nazwa producenta, później wystarczy troche poszperac. mysle ze dal bym rade nawet uzyskac próbkę takiej farby:) postaram sie to ogarnac w wolnym czasie ale niestety ostatnio mam go niewiele. co do pogromców... nie ogladam ich za często, nie mam nic do nich bo nie traktuje tego programu zbyt serio:) na szczescie mamy na forum prawdziwego pogromcę:)
Nie chce żebyś zrujnował sobie życie przez marihuanę, więc ja Ci je zrujnuje gdy cie z nią złapie...
taS

Re: Materiały odbijające światło

Post autor: taS »

Noo hehehe Damy ci medal za rozkminienie tego tematu ;P
Awatar użytkownika
Helios
sieje pestki
sieje pestki
Posty: 70
Rejestracja: 16 wrz 2013, 9:05

Re: Materiały odbijające światło

Post autor: Helios »

Znalazlem farby do malowania dróg. te farby chlorokauczukowe posypywane są dodatkowo szklanymi mikro kulkami(!!!) i to one stanowią o właściwościach odblaskowych. mikro kulki znalazlem w cenie ok. 125zł za 25kg. same farby też mają właściwosci refleksyjne ale to te kulki są tajemnicą:) same farby tez sa dosyc drogie. znalazłem również spraye znakujące fluorescencyjne w cenie ok. 35zl. tajemnica farby rozwikłana:)
Nie chce żebyś zrujnował sobie życie przez marihuanę, więc ja Ci je zrujnuje gdy cie z nią złapie...
taS

Re: Materiały odbijające światło

Post autor: taS »

Niby drogo ale za to byś mógł sobie cały pokój jak nie mieszkanie wymalować z 25kg ;DDD
Awatar użytkownika
Helios
sieje pestki
sieje pestki
Posty: 70
Rejestracja: 16 wrz 2013, 9:05

Re: Materiały odbijające światło

Post autor: Helios »

znalazłem cennik innej firmy i podawali ceny za kg. i w cale nie wychodzilo tak drogo. np: 15zł/kg ale to tylko farby. kulek taniej nie znalazłem
Nie chce żebyś zrujnował sobie życie przez marihuanę, więc ja Ci je zrujnuje gdy cie z nią złapie...
taS

Re: Materiały odbijające światło

Post autor: taS »

najlepiej wziąć od nich za browara albo dyszkę ci trochę odsypią i elO :P
Awatar użytkownika
Helios
sieje pestki
sieje pestki
Posty: 70
Rejestracja: 16 wrz 2013, 9:05

Re: Materiały odbijające światło

Post autor: Helios »

mysle ze z ekipą drogową da sie dogadac:)
Nie chce żebyś zrujnował sobie życie przez marihuanę, więc ja Ci je zrujnuje gdy cie z nią złapie...
Awatar użytkownika
Helios
sieje pestki
sieje pestki
Posty: 70
Rejestracja: 16 wrz 2013, 9:05

Re: Materiały odbijające światło

Post autor: Helios »

Wyniki dalszysz poszukiwan: Folia odblaskowa 1 generacji na znaki drogowe i tablice reklamowe. Trwałość 5 lat. Dostępna w szer. 122cm. Ilość 1mb. cena 57.10zł z kupnem nie ma problemu:)
Nie chce żebyś zrujnował sobie życie przez marihuanę, więc ja Ci je zrujnuje gdy cie z nią złapie...
Awatar użytkownika
Stewie
sieje pestki
sieje pestki
Posty: 35
Rejestracja: 16 paź 2013, 2:57
Lokalizacja: WWA MKTW

Re: Materiały odbijające światło

Post autor: Stewie »

Co do farby ( chlorokauczukowej ) to takową posiadam cały litr ale niestety w kolorze oczojebitnym Żółtym ( kiedyś musiałem kupić do firmy, ażeby na betonie wymalować tzw bezpieczne miejsce ..... wymóg jakiegoś pajaca z BHP ) Farby nigdy nawet nie otworzyłem a pamiętam, że literek kosztował ponad stówę... to razem ze szklanymi kuleczkami wychodzi trochę za drogo :-(

Postaram się złapać jakichś drogowców co malują asfalt,,,, ale nie sądzę, żeby to była szybka opcja, bo oni raczej po nocach buszują....

Co do naklejek... to nie będę kupował, ażeby tylko sprawdzić... Pogadam z moim dozorcą ( bo wiem, że ma jakieś znaki w kanciapie, to może pożyczy zakaz ruchu ( bo tam chyba najwięcej jest białego ) a jak nie, to wyjdę którejś spokojniejszej nocy i postaram się zdekompletować jakiś wjazd na osiedle ;-)

Ale na to wszystko potrzebuję trochę czasu, więc uzbrójcie się w cierpliwość
taS

Re: Materiały odbijające światło

Post autor: taS »

No temacik się rozkręca... Fajna sprawa [usmiech] Ja teraz mam nocki to jak bd jechał do roboty i zobaczę że ktoś coś gdzieś robi takiego to podjadę i zapytam ... Zobaczymy co powiedzą [zadziorny]
Awatar użytkownika
Stewie
sieje pestki
sieje pestki
Posty: 35
Rejestracja: 16 paź 2013, 2:57
Lokalizacja: WWA MKTW

Re: Materiały odbijające światło

Post autor: Stewie »

Widzisz... ja obecnie mam mnóstwo czasu, gdyż wystarczy że pojawię się w firmie 2 razy w tygodniu, co zajmie mi po 2 godziny... sprawa skomplikuje się nieco tuż przed świętami, bo przewiduję wzmożony ruch

Ale jak mówię, obecnie głównie zalegam w domu i czekam na sezon... strasznie tyjąc przy okazji hehe Co powoduje, że w nocy kompletnie nie poruszam po mieście i spotkanie z takimi "malarzami" graniczy z cudem [nea]
taS

Re: Materiały odbijające światło

Post autor: taS »

Ooo to ci bd mówił Pan Prezes :P ;DDD No ja niestety pracuje w systemie 3 zmianowym więc raz na miesiąc mi się zdarzy jeździć po nocach ;)
Awatar użytkownika
Stewie
sieje pestki
sieje pestki
Posty: 35
Rejestracja: 16 paź 2013, 2:57
Lokalizacja: WWA MKTW

Re: Materiały odbijające światło

Post autor: Stewie »

34 lata wszyscy mówią do mnie "Młody" ... nawet osoby o 10 lat młodsze... więc jakoś ze słowem "Prezes" czuł bym się baaaaaardzo nieswojo... PS. Może też być Stewie .... Bo jakoś bardzo utożsamiam się z tym małym bydlakiem, który próbuje zawładnąć światem przy pomocy intelektu, jak i nieopisanej ignorancji połączonej z krztą agresji [usmiech]
taS

Re: Materiały odbijające światło

Post autor: taS »

Żartowałem przecież ;DDD btw. Piesek w awatarze twój ?
Awatar użytkownika
Stewie
sieje pestki
sieje pestki
Posty: 35
Rejestracja: 16 paź 2013, 2:57
Lokalizacja: WWA MKTW

Re: Materiały odbijające światło

Post autor: Stewie »

Niestety NIE...

Nie mogę mieć pieska... bo zdarza się że muszę Europę opuścić na miesiąc i więcej a psinka by się męczyła u kogoś ... Ja to hoduję Wężycę, skorpionka i pajączkę ...

Ale jak sobie wszystko ułożę za oceanem na równiku ... za pewnie nie mniej niż 10 lat to i psinkę ze schroniska przygarnę
taS

Re: Materiały odbijające światło

Post autor: taS »

Nom to spoko [usmiech] Pies fajna sprawa ale i obowiązek ;) Jak z dziećmi ... Mam podobnego , a raczej ją :P
ODPOWIEDZ