Jak alkohol wpływa na Twój mózg?

Różne newsy i wiadomości, artykuły konopne o marihuanie.
Obywatel
pierwsze topki
pierwsze topki
Posty: 249
Rejestracja: 12 sty 2015, 16:45

Jak alkohol wpływa na Twój mózg?

Post autor: Obywatel »

Jak alkohol wpływa na Twój mózg?

Wiele osób słyszało o badaniach, które wskazują, że alkohol w umiarkowanych ilościach może pozytywnie wpływać na zdrowie serca, a nawet zapobiegać ukrzycy i demencji. Ale zdecydowanie mniej osób wie, że żadne badanie nie udowodniło związku przyczynowego między umiarkowanym piciem i niższym ryzykiem zgonu - wiadomo jedynie że jedno z drugim często idzie w parze.
 
Innymi słowy, jest to tak samo prawdopodobne, że umiarkowane picie jest po prostu zachowaniem, do którego zdrowi ludzie mają tendencję, jak to, że to umiarkowanie pity alkohol jest czymś, co sprawia, że są zdrowi.
 
Dr Tim Naimi, epidemiolog z Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (Centers for Disease Control and Prevention), twierdzi że Najważniejsze jest to, że nie było ani jednego badania dotyczącego związku umiarkowanego spożycia alkoholu i śmiertelności, w którym byłby zachowany "złoty standard" - mowa o randomizowanym, kontrolowanym badaniu klinicznym, jakiego wymaga się w celu zatwierdzenia nowego środka farmaceutycznego. 
 
Alkohol został powiązany z rakiem piersi, może prowadzić do wypadków nawet po spożyciu w małych ilościach, wiąże się z chorobami wątroby, rakiem, uszkodzeniami serca i udarami po spożyciu dużych dawek.
 
NAJSŁABSZYMI przesłankami naukowymi jakie mamy są obserwacje epidemiologiczne, a właśnie ten styl uprawiania nauki został wykorzystany do wsparcia idei, że picie wina w umiarkowanych ilościach jest zdrowe.
 
W celu zbadania wpływu alkoholu na mózg, naukowcy zbadali ośmiu mężczyzn i siedem kobiet: osoby te piły alkohol przez słomkę, leżąc w skanerze MRI.
 
Już 6 minut po spożyciu dawki alkoholu równoważnej trzem piwom miały miejsce zmiany w komórkach mózgu, raportuje Live Science. Mózgi badanych zaczęły działać na cukrze zawartym w alkoholu zamiast na glukozie, normalnej pożywce mózgu.
 
Stężenie substancji takich jak chroniąca komórki mózgu kreatyna uległo zmniejszeniu wraz ze zwiększeniem stężenia alkoholu. Poziom choliny, składnika błon komórkowych, również uległ redukcji. Prawdopodobnie oznacza to, że alkohol powoduje zmiany składu błon komórkowych.
 
Z pewnością słyszeliście, że picie alkoholu może być korzystne dla zdrowia, jeżeli jest on spożywany w niewielkich lub umiarkowanych ilościach (około 1-3 standardowych kieliszków alkoholu dziennie), ale prawda jest taka, że mimo tysięcy badań na temat spożycia alkoholu i jego skutków dla zdrowia, naukowcy wciąż nie mogą udowodnić, że umiarkowane picie prowadzi do dłuższego i zdrowszego życia.
 
Znaleźli natomiast wiele dowodów wskazujących na strukturalne uszkodzenie mózgu, a także inne wymiary jego szkodliwego oddziaływania, nawet gdy spożywany jest w małych ilościach.
 
Myślę, że jest to o wiele bardziej wymowne niż cokolwiek innego. Trudno wyobrazić sobie istotne korzyści zdrowotne przyjmowania alkoholu, które mogłyby przewyższać jego destrukcyjny wpływ na Twój mózg.


Chociaż niektóre badania wskazują na możliwość, że umiarkowane spożycie alkoholu może rzeczywiście zmniejszyć ryzyko demencji , liczne badania wyraźnie wskazują, że spożycie alkoholu bezpośrednio wywołuje zbyt wiele negatywnych powikłań neurologicznych, by można było mówic jakichkolwiek realnych korzyściach.


Jak alkohol uszkadza Twój mózg
 
W badaniu przytoczonym powyżej, naukowcy odkryli, że stężenie kreatyny i choliny w mózgu spada w miarę zwiększania się stężenia alkoholu. Kreatyna bierze udział w metabolizmie energetycznym i chroni komórki mózgu a cholina jest składnikiem Twoich błon komórkowych waszych.


Wg. badacza Armina Billera:
 
To wskazuje, że prawdopodobnie alkohol powoduje zmiany składu błon komórkowych. Nasze badanie kontrolne z następnego dnia pokazało, że zmiany w składzie metabolitów mózgu po umiarkowanym spożyciu alkoholu przez osoby zdrowe są całkowicie odwracalne. Zakładamy jednak, że zdolność mózgu do odzyskania równowagi po ustaniu wpływu alkoholu zmniejsza się lub jest eliminowana wraz ze wzrostem spożycia alkoholu.
 
Ostre efekty wykazane w badaniu prawdopodobnie mogą stanowić podstawę dla trwałego uszkodzenia mózgu, o którym wiemy, że występuje u alkoholików.
 
Jedno z ostatnich badań, opublikowane w kwietniowym wydaniu Human Psychopharmacology, dotyczy przewlekłych efektów oddziaływania alkoholu na właściwości strukturalne i funkcjonalne mózgu przy poziomie spożycia od niskiego do umiarkowanego.
 
Badanie z wykorzystaniem obrazowania rezonansem magnetycznym (MRI) wykazało liniowy negatywny wpływ spożycia alkoholu na objętość mózgu. Badacze doszli do wniosku, że zmniejszenie się mózgu w wyniku niskiego do umiarkowanego spożycia alkoholu wspiera raczej tezę, że picie alkoholu jest, ogólnie rzecz biorąc, bardziej szkodliwe niż korzystne dla zdrowia mózgu i zdolności poznawczych.
 
Jeszcze inne badanie opublikowane w numerze czaspisma Alkohol&Alkoholizm z marca / kwietnia wspisuje się w nurt badań łączących regularne spożywanie alkoholu z różnymi formami uszkodzeń mózgu.
 
W badaniu tym naukowcy stwierdzili, że:
 
Nawet osoby pijące wyłącznie w ramach socjalizacji, nie mające szczególnych problemów neurologicznych lub uszkodzeń wątroby wykazują oznaki lokalnych uszkodzeń mózgu i dysfunkcji poznawczych.

Zmiany te są bardziej dotkliwe i dotyczą uszkodzeń innych obszarów mózgu u pacjentów, którzy mają dodatkowo niedobór witaminy B1, tiaminy (zespół Wernickego-Korsakowa). 


Inne zagrożenia zdrowotne związane z konsumpcją alkoholu
 
Moje stanowisko jest takie, że picie alkoholu nigdy nie jest dobrym pomysłem.
 
Przede wszystkim, alkohol jest neurotoksyczny - może zatruwać mózg. Nawet umiarkowane ilości alkoholu nie są zalecane, ponieważ alkohol może również:
 
-uczynić Cię bardziej podatnym na różne rodzaje raka.
-zaburzyć delikatną równowagę hormonalną organizmu.
-powodować uszkodzenia wątroby.
 
Jest rzeczą oczywistą, że alkoholu nalezy całkowicie unikać w czasie ciąży, gdyż może to spowodować poważne uszkodzenie płodu.
 
Ponadto stwierdzono, że użycie alkoholu powoduje również osłabienie reakcji podwzgórza na sygnaly ze strony układu immunologicznego i inne. Uważa się, że osłabiona reakcja na stres fizyczny wpływa na kilka układów organizmu, w tym zdolność układu odpornościowego do zwalczania infekcji, i – ponownie - może osłabiać zdolnośc komórek mózgu do uczenia się i zapamiętywania.
 
Co z czerwonym winem?
 
Czerwone wino jest często wymieniane jako dobre źródło resweratrolu, silnego antyoksydanta, który zwiększa żywotność. Ale często pomija się przy tym fakt, że istnieje wiele innych, znacznie bezpieczniejszych źródeł resweratrolu.
 
Na przykład, zamiast czerwonego wina można użyć pestek winogron, lub opartych na nich suplementów. Bo choć istotnie resweratrol znajduje się w winogronach, prawdopodobne jest, że istnieją inne dodatkowe mikroelementy i pierwiastki śladowe które zwiększają korzyści zwiazane z resweratrolem, zatem przyjmowanie całości w żywności nieprzetworzonej (minus słodki miąższ wyładowany węglowodanami) daje największe korzyści. Resweratrol obecny jest również w malinach, morwach i orzeszkach ziemnych.
 
Inne silne źródła przeciwutleniaczy to wytłoczyny z winogron, borówki i zielona herbata.
 
Czerwone wino zdecydowanie nie jest najlepszym źródłem przeciwutleniaczy, jak niektóre badania sugerują. Istnieją znaczące korzyści spożywania bioflawonoidów, które są obecne w nasionach winorośli i skórkach winogron, ale nie w alkoholu wytworzonym przez fermentację cukru w pulpie z winogron.
 
Przy spożywanie dużych ilości wina wzrośnie także poziom insuliny, co również może mieć negatywny wpływ na zdrowie.
 


Komentarz [h]yperreal: 
Na wypadek, gdyby ktoś zauważył i chciał zapytać: tak, pominąłem ostatni akapit. Wnosił niewiele, a zawierał reklamę konkretnego prodouktu (suplementu diety).
Źródło: 
reset.me
Joseph Mercola
Źródło internetowe: 
How Alcohol Changes Your Brain
Tłumaczenie: 
pokolenie Ł.K.
ODPOWIEDZ