Jak prawidłowo dobrać wentylatory

Czyli uprawa i hodowla marihuany oraz konopi w pomieszczeniu pod lampami.
Awatar użytkownika
diselryder
super grower
super grower
Posty: 960
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:54

Jak prawidłowo dobrać wentylatory

Post autor: diselryder »

Bardzo ważnym elementem uprawy jest poprawna wentylacja, zapewniająca optymalną temperaturę. Istotnie wpływa również na rozwój rośliny imitując wiatr, który powoduje że konopia staje się silniejsza - drzewo stawia opór powietrzu, przez co łodygi samoistnie stają się grubsze, przez co potrafi utrzymać większy "ciężar" - czyli w praktyce może wpłynąć na wielkość zbioru.

Niestety, zazwyczaj gdy chcemy zachować jak najlepsze warunki - podkręcamy ilość obrotów co powoduje hałas i zwiększa ryzyko wykrycia uprawy.

Powodem niepożądanych dźwięków jest nieodpowiednie dobranie wentylatorów. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, więc na co zwrócić uwagę?

Najważniejsze cechy:

- Wydajność - ilość przepływu powietrza podawana w metrach sześciennych na godzinę - m3/h lub jednostkach CFM - stopa sześcienna na minutę /ang - Cubic Feet per Minute/
1CFM = 1,699021 m3/h

- głośność (poziom hałasu) określana w dBA czyli decybelach


Często stosowanym rozwiązaniem, szczególnie w małych uprawach są wentylatory komputrowe. Niestety - wielu z nas idzie na tzw. łatwiznę montując wyjęte ze starej obudowy czy zasilacza. Często mają duży przebieg oraz charakteryzują się fatalnymi parametrami (ze szczególnym naciskiem na głośność). W tym wypadku inwestycja w dobrą wentylację nie musi wiązać się z dużym kosztem a znacząco wpłynie na temperaturę i komfort otoczenia.

Wentylatory komputerowe powinny mieć możliwość regulacji obrotów. Możemy zastosować dwa proste sposoby:
- zasilacz uniwersalny z regulacją
- potencjometr
Powyższe urządzenia zapewnią ustalenie optymalnych warunków uprawy.

Należy pamiętać, że im bardziej box jest "wietrzony" tym trudniej zachować odpowiednią wilgotność!


Kolejnym istotnym elementem wpływającym na głośność jest poprawne zamocowanie wentylatora. Powinien być możliwie najlepiej zamocowany aby uniknąć wibracji przenoszonej bezpośrednio na obudowę.

- wkręty - dobrze jest zastosować gumowe podkładki (oringi) tłumiące drgania. Należy wykorzystać wszystkie otwory konstrukcyjne - jedna niedokręcona śrubka może powodować wibrację
- taśma samoprzylepna dwustronna - należy zastosować kilka warstw
- kołki silikonowe - dedykowane mocowania
- klej - ostateczność
ODPOWIEDZ