Odczyn pH – intrygujący parametr roztworów

Czyli uprawa i hodowla marihuany oraz konopi na dworze pod słońcem.
Awatar użytkownika
Brzeszczot
pierwsze listki
pierwsze listki
Posty: 135
Rejestracja: 20 sie 2010, 1:32

Odczyn pH – intrygujący parametr roztworów

Post autor: Brzeszczot »

Parametr pH odgrywa istotną rolę w chemii roztworów. Powszechnie stosowana i najbardziej znana skala pH zawiera wartości w zakresie od 0 do14, ale nie wszyscy wiedzą, że istnieje inna skala, uwzględniająca wartości ujemne. W niniejszym artykule przedstawiono zagadnienia związane z teorią pH – definicje, sposoby pomiarów w laboratorium. Zaproponowano także doświadczenia, w których do pomiaru pH można wykorzystać produkty spożywcze. Zwrócono również uwagę na ważną rolę pH w rozpuszczalności związków chemicznych i mobilności pierwiastków.

Odczyn pH od 0 – 6 to odczyn kwaśny, ponieważ [H+] > [OH-] Odczyn pH równy 7 to odczyn obojętny, ponieważ [H+] = [OH-] Odczyn pH od 8 – 14 to odczyn zasadowy, ponieważ [H+] < [OH-]

Domowe wskaźniki Ph

Domowe wskaźniki pH W większości gospodarstw domowych znajduje się wiele substancji, które można użyć jako wskaźnik pH roztworu. Najprostszym przykładem takiego wskaźnika jest napar czarnej herbaty, który przy pH > 7,5 posiada barwę ciemnobrązową, przy pH równym 6 barwę jasnobrązową, zaś przy pH < 5,5 barwę jasnożółtą. Także wiele substancji wchodzących w skład roślin występujących w przydomowych ogródkach jest wrażliwe na zmianę pH. Należą do nich:

Buraki czerwone - Roztwór o charakterze mocno zasadowym zmienia kolor buraków lub ich soku z czerwonego na fioletowy.

Jeżyny i czarne porzeczki - W środowisku kwaśnym ich sok zmienia kolor z czerwonego na niebieski a w środowisku zasadowym pojawia się barwa fioletowa.

Przyprawa curry - Przy pH = 7,4 pojawia się kolor żółty a przy pH = 8,6 barwa czerwona.

Płatki pelargonii - Antocyjan, który jest zawarty w płatkach pelargonii zmienia kolor z pomarańczowoczerwonego w kwaśnym środowisku na niebieski w zasadowym środowisku.

Cebula - Cebula to wskaźnik przede wszystkim zapachowy. Przestaje wydzielać zapach w środowisku silnie zasadowym. Czerwona cebula zmienia kolor z blado czerwonego w środowisku kwaśnym na zielony w środowisku zasadowym.

Kapusta czerwona - Czerwony wywar z kapusty w środowisku kwaśnym nie zmienia barwy zaś w zasadowym środowisku przyjmuje kolor ciemnozielony.

Wskaźnikami mogą być także następujące substancje używane w domu:

Soda oczyszczona - Po wprowadzeniu do roztworu kwaśnego charakterystycznie musuje, taka reakcja nie występuje zaś w środowisku zasadowym.

Olejek waniliowy - To wskaźnik zapachowy. Jeśli znajdzie się w środowisku o wysokim pH, wtedy jest bezwonny, gdyż dysocjuje.

Napar mocnej herbaty - Obecne w herbacie pochodne taniny zmieniają barwę pod wpływem pH. W środowisku kwaśnym jest to barwa bursztynowa (podobną jaką ma słaba herbata), zaś w środowisku zasadowym pojawia się barwa ciemnobrunatna. Aby się o tym osobiście przekonać, proponuję wykonanie prostych doświadczeń.

Myślę, że to bardzo przydatne informacje, jeśli nie mamy miernika Ph a chcemy szybko określić przybliżone pH.Polecam także przeczytanie wersji lepszej. Tu mam tylko najważniejsze informacje.

http://www.ujk.edu.pl/ichem/kalcyt/archive/odczynph.pdf
Awatar użytkownika
codesign
sieje pestki
sieje pestki
Posty: 46
Rejestracja: 22 gru 2010, 21:32

Re: Odczyn pH – intrygujący parametr roztworów

Post autor: codesign »

Do zredukowania PH na odpowiedni poziom używamy dolomitu. Jest bardzo tani.
ODPOWIEDZ